Susam ( sesamum indicum L.) melezlerinin F3 generasyonunda verim ve verim unsurları yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of sesame (sesamum indicum L.) crosses in F3 generation for yield and yield components.
  1. Tez No: 943445
  2. Yazar: TÜLAY KAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Susam, en eski yağlı tohumlu bitkilerden birisidir. Dünyada kültürü yapılan en eski ve en önemli yağ bitkilerinden biri olan susam (Sesamum indicum L.), tohumlarında %55-60 gibi oldukça yüksek oranda yağ, % 17-32 gibi önemli miktarda protein içermektedir. Susam yağı oleik ve linoleik asitçe zengin olup ayrıca, sesamin ve sesamolin gibi ikincil maddeler de içeren susam yağı, oksitlenmeye karşı son derece dirençlidir. Susam yağının bir diğer önemli özelliği de tokoferol içeriğidir. Doğal antioksidanlar olarak ifade edilen tokoferoller, yağın vitamin E olarak besleme değerini artırmaktadır. Susamın yukarıda ifade edilen önemli özelliklerine karşın, ülkemizde ve dünyada tarımının gelişmesini engelleyen en önemli faktör tohum veriminin düşüklüğüdür. Ülkemizde susam ekim alanlarının artması, genetik ve ıslah değeri yüksek olan yerel çeşitlerin gen kaynağı olarak korunarak, yüksek verimli, kaliteli, adaptasyon kabiliyeti yüksek, hastalık ve zararlılara dayanıklı/tolerant çeşitlerin ıslah edilip üreticilere sunulmasına bağlıdır. Bu çalışmada melezleme ile oluşturulan genetik varyasyonlardan yararlanılarak yüksek verimli, yağ ve protein tipi hatlar geliştirmek amacıyla F2 generasyonunda seçilen tek bitkilerin ebeveynleri ile birlikte F3 generasyonunda değerlendirilmesi ve ümitvar hatların belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of sesame (Sesamum indicum L.) crosses in F3 generation for yield and yield components. Sesame (Sesamum indicum L.), which is one of the oldest and most important oil plants cultivated in the world, contains a very high rate of 55-60% oil and 17-32% protein in its seeds. Sesame oil is rich in oleic and linoleic acids, and also contains secondary substances such as sesamin and sesamolin, and is extremely resistant oxidation. Despite the important characteristics of sesame, the most important factor preventing the development of agriculture in our country and in the world is low seed yield. Although sesame cultivation is carried out on a wide area of 12.8 million hectares in the world, the production remains at a low level of 6.5 million tons due to the low seed yield. One of the biggest factors preventing the development of sesame cultivation at the desired level in the world is the inadequacy of high-yielding varieties suitable for machine harvesting and not cracking their capsules (indehiscent type), and the narrow adaptation areas of the existing ones. For this reason, sesame cultivation is mostly done in countries where manual labor is cheap and labor force is high. Oleic and linoleic type, suitable for machine harvesting in sesame, with wide adaptation area, high seed and oil yield; There is a need for varieties with high protein content to be evaluated in the tahini and halva sector. The increase in sesame cultivation areas in our country depends on the protection of local varieties with high genetic and breeding value as a gene source, and the breeding of high-yielding, high quality, high adaptability, disease and pest resistant/tolerant varieties and presenting them to producers. In this proposed project, it is aimed to evaluate the single plants selected in the F2 generation together with their parents in the F3 generation and to determine the promising lines in order to develop high yielding, oil and protein type lines by utilizing the genetic variations created by hybridization.