The effect of the relationship between streamer and viewer on the viewer's buying behavior
Yayıncı ve izleyici arasındaki ilişkinin, izleyicinin satın alma davranışına etkisi
- Tez No: 943477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUMEYRA DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, parasosyal etkileşim, yayıncı iletişim tarzı, eğlence, katılım, kişisel kimlik ve ürün ilgisi gibi faktörlerin canlı yayın platformlarındaki satın alma isteği üzerindeki etkilerini incelemektedir. lineer regresyon analizi ve aracılık analizi yoluyla, parasosyal etkileşimin güven ve satın alma isteğini artırdığı, ürün ilgisi ve kişisel kimliğin ise önemli aracı değişkenler olarak rol oynadığı ortaya konulmuştur. Empatik iletişim tarzları, ilgi çekici eğlence içerikleri ve aktif katılım, tüketici bağlılığı ve sadakatini önemli ölçüde artırmaktadır. Bulgular, dijital ortamda satın alma davranışlarını şekillendiren psikolojik, sosyal ve teknolojik faktörlerin etkileşimini vurgulamaktadır. Pratik uygulamalar, işletmelerin şeffaf iletişim, etkileşimli içerik ve duygusal bağ kuran stratejilerden faydalanarak tüketici deneyimlerini optimize etmeleri gerektiğini göstermektedir. Çalışma, Twitch ve Kick platformları izleyicileriyle sınırlı olmakla birlikte, gelecekteki araştırmalar, daha geniş demografik grupları ve uzun vadeli trendleri inceleyerek kapsamını genişletebilir. Bu araştırma, canlı yayın platformlarında tüketici etkileşimini anlamak ve artırmak için sağlam bir çerçeve sunarak, dijital ticaret ortamında işletmelerin başarılı olmalarına yönelik uygulanabilir içgörüler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the factors influencing purchase intention on live streaming platforms, focusing on parasocial interaction, streamer communication style, entertainment, participation, personal identification, and product interest. Through linear regression analysis and mediation analysis, the research reveals that parasocial interaction fosters trust and purchase intention, with product interest and personal identification serving as key mediators. Empathetic communication styles, engaging entertainment, and active participation significantly enhance consumer engagement and loyalty. The findings underscore the interplay of psychological, social, and technological factors in shaping purchase behaviors in digital environments. Practical implications highlight the need for businesses to leverage transparent communication, interactive content, and emotionally resonant strategies to optimize consumer experiences and outcomes. While the study is limited to Twitch and Kick viewers, future research could explore diverse demographics and longitudinal trends to expand its scope and applicability. This research offers a robust framework for understanding and enhancing consumer engagement on live streaming platforms, providing actionable insights for businesses navigating the digital commerce landscape.