Farklı sulama rejimlerinde sırt-karık mikro havza yağmursuyu hasadı tekniğinin çemen (trigonella foenum-graecum) bitkisinin büyüme ve verimine etkisi
Effect of ridge furrow micro-catchment rainwater harvesting technique on growth and yield of fenugreek (trigonella foenum-graecum) plant in dieferent irrigattion regimes
- Tez No: 943499
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNLÜKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yağmursuyu hasadı, yağış düzensizlikleri ve küresel ısınmaya karşı tarımsal üretimde uygulanan tedbirlerden birisidir. Çok çeşitli yağmursuyu hasat teknikleri bulunmaktadır. Bu tekniklerden tarla içinde uygulanan plastik örtülü-sırt ve karık mikro havza yağmur suyu hasat tekniğinin çemen bitkisi (Trigonella foenum-graecun var. Çiftçi) su kullanımı ve verimine etkisi belirlemek için yarı kurak Kayseri koşullarında 2024 yılında bir deneme yürütülmüştür. Tesadüf Blokları Deneme deseninde tasarlanan denemede ana parsellerde geleneksel tarım (GT) ve sırtların plastik polietilen örtü ile örtülü olduğu sırt-karık yağmur suyu hasat tekniği (SH) yer alırken alt parsellerde %100, %75, %50 ve %0 sulama konuları yer almıştır. Toplam sekiz konunun incelenmiş olduğu çalışmada her konu üç kez tekrarlanmıştır. Çemen bitkisi ana dal sayısı ve bin tane ağırlığı haricinde incelenen diğer parametreler önemli derecede konulara göre değişmiştir. Çemen tohumu verimi 20.7-54.6 kg.da-1, bitki başına tohum verimi ve sayısı 0.31-0.82 g ve 19.7-46.9 adet, bitki bakla sayısı 2.8-6.8 adet, bitki boyu ise 7.6- 20.9 cm arasında önemli şekilde değişmiştir. Düşen yağış sularıyla yetiştirilen kuru tarım konusundan elde edilen verime göre geleneksel tarımda tam sulama çemen tohumu veriminde %125 artış sağlarken su hasadı altında tam sulama şartlarında söz konusu verim %125 artış göstermiştir. Her iki tarım tekniği altında uygulanan sulama suyu miktarı artışına paralel olarak tohum veriminde artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rainwater harvesting is one of the measures implemented in agricultural production against irregular rainfall and global warming. The plastic-covered ridge and furrow micro-catchment rainwater harvesting technique (RH), applied within the field, is one of the various techniques. A field experiment was conducted in 2024 under the semi-arid conditions of Kayseri to determine the effect of RH on water use and yield of fenugreek (Trigonella foenum-graecum var. Çiftçi). The experiment was designed in a randomized complete block design, with the main plots consisting of traditional farming (TF) and ridge-furrow rainwater harvesting technique (RH), where the ridges were covered with polyethylene plastic. the sub-plots included irrigation levels of 100%, 75%, 50%, and 0%. ın total, eight treatments were examined, each replicated three times. except for the number of main stems and thousand seed weight, other parameters studied in fenugreek showed significant variation depending on the treatments. Fenugreek seed yield ranged from 20.7 to 54.6 kg da¹, seed yield per plant and seed number per plant ranged from 0.31 to 0.82 g and 19.7 to 46.9, respectively, and pod number per plant ranged from 2.8 to 6.8. Plant height varied significantly between 7.6 and 20.9 cm. Compared to the yield obtained from the rainfed (dry farming) treatment, the fully irrigated traditional farming resulted in a 125% increase in fenugreek seed yield. In contrast, under rainwater harvesting with full irrigation, the yield also showed a 164% increase. In both agricultural techniques, an increase in irrigation water led to an increase in seed yield.