Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının tarihi çevre algılarınındeğerlendirilmesi
Evaluation of social studies teacher candidates' perceptions of historical environment
  1. Tez No: 943524
  2. Yazar: VELİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TOKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tarihin dilsiz tanıkları olan tarihi çevreler, hayran olarak baktığımız görünümlere sahiptir. Tarihi çevre, meydanları, sokakları, biçimleri, üslupları ile geçmişte yaşamış medeniyetlerden günümüze kalan yaratıcılıklar, yerleşimler ve kalıntılardan oluşmaktadır. Geçekleştirilen bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının tarihi çevre algılarının belirlenmesidir. Bu amaca ulaşmak için araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bütüncül tek durum çalışması olarak yapılandırılmıştır. Bütüncül tek durum çalışmalarında bir olay, bir kurum, bir şehir, bir kuruluş, bir aktivite gibi tek bir analiz birimi yer alır. Araştırmada, araştırma grubunun belirlenmesinde maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi'nde 3. ve 4. sınıfta öğrenimlerine devam eden 50 sosyal bilgiler öğretmen adayı oluşturmaktadır. Öğretmen adaylarının 27'si kız, 23'ü erkektir. Araştırma verilerini toplamak amacı ile araştırmacı tarafından geliştirilen;“Kişisel Bilgi Formu”ve“Sosyal Bilgiler Öğretmen Adaylarının Tarihi Çevre Algıları Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde tümevarımcı içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre sosyal bilgiler öğretmen adaylarının tarihi çevre algılarının ve tarihi çevre unsurları hakkındaki farkındalıklarının yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal bilgiler öğretmen adayları açısından tarihi çevre ile sosyal bilgiler eğitimi arasında güçlü, pozitif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının yüzde 76'sı sosyal bilgiler öğretim programında tarihi çevre unsurlarına yer verme düzeyinin yetersiz olduğunu belirtmişlerdir. Sosyal bilgiler öğretmen adaylarına göre tarihi çevre eğitiminde en fazla alan gezisi ve müze ziyareti yapılması gerektiği bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında ulaşılan bulgular doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Historical environments, which are mute witnesses of history, have appearances that we admire. They consist of squares, streets, forms, styles, and the creations, settlements and ruins that have remained from past civilizations to the present day. The aim of this research is to determine the perceptions of social studies teacher candidates about historical environment. To achieve this aim, the case study method, which is one of the qualitative research methods, was used in the research. The research was structured as a holistic single case study. Holistic single case studies include a single unit of analysis such as an event, an institution, a city, an organization, an activity. Maximum variation sampling was used in determining the research group in the research. The study group of the research consists of 50 social studies teacher candidates who are continuing their education in the 3rd and 4th grades at the Social Studies Education Department of the Faculty of Education at Niğde Ömer Halisdemir University. 27 of the teacher candidates are female and 23 are male. In order to collect the research data, the researcher developed;“Personal Information Form”and“Interview Form on Perceptions of Historical Environment of Prospective Social Studies Teachers”were used. Inductive content analysis method was used in the analysis of the data obtained from the research. According to the findings obtained from the research, it was concluded that the perceptions of historical environment and awareness of historical environment elements of social studies teacher candidates were high. It was determined that there was a strong, positive relationship between historical environment and social studies education from the perspective of social studies teacher candidates. 76 percent of social studies teacher candidates stated that the level of inclusion of historical environment elements in the social studies curriculum was insufficient. According to social studies teacher candidates, it was found that field trips and museum visits were the most necessary vi in historical environment education. Suggestions were made in line with the findings obtained within the scope of the research.