Ortaokul öğrencilerine yönelik oyunlaştırma ve iş birliğini destekleyici bir kodlama uygulaması: Tasarım tabanlı bir araştırma örneği
A coding application to support gamification and collaboration for middle school students: A design-based research example
  1. Tez No: 943525
  2. Yazar: SERKAN KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, öğrencilerin bilgi-işlemsel düşünme becerilerini desteklemeye yönelik, oyunlaştırma ve iş birliğine dayalı bir kodlama uygulamasının geliştirilmesini hedeflemiştir. Çalışmada Tasarım Tabanlı Araştırma yöntemi benimsenmiş ve analiz, tasarım, geliştirme, uygulama ile değerlendirme aşamaları dikkatli bir şekilde yürütülmüştür. Araştırma kapsamında, 190 ortaokul öğrencisi ve 75 bilişim teknolojileri öğretmeninden anket formları aracılığıyla veri toplanmıştır. Elde edilen bulgular, öğretmen ve öğrencilerin kodlama eğitiminde oyunlaştırma ve iş birliği unsurlarının önemine dikkat çektiğini göstermiştir. Öğretmenler, kodlama eğitiminin öğrencilerin bilgi-işlemsel düşünme becerilerinin gelişimine katkı sağlayabileceğini ve derslerin oyunlaştırma ve iş birliği ile desteklenmesinin öğrencilerin motivasyonunu artırabileceğini ifade etmişlerdir. Ayrıca, iş birliğine dayalı öğrenme ortamlarının öğrencilerin bilişsel ve sosyal becerilerini geliştirebileceğine yönelik görüşler de çalışma bulgularında öne çıkmıştır. Öğrenciler ise kodlama öğrenimini gerekli ve faydalı bulmakla birlikte, öğrenme sürecini kolaylaştırmak ve daha ilgi çekici kılmak için oyunlaştırma ve iş birliği unsurlarının kullanılmasını tercih edebileceklerini ifade etmişlerdir. Özellikle ödül, rozet ve görev tamamlama gibi oyunlaştırma özelliklerinin motivasyon artırıcı bir etki yaratabileceği düşünülmüştür. Öğrenciler ayrıca, akranlarıyla iş birliği yaparak öğrenmeyi hem eğlenceli hem de verimli bir süreç olarak değerlendirmiş ve bu yaklaşımın yaratıcılıklarını destekleyebileceğini belirtmişlerdir. Araştırma bulguları, öğretmen ve öğrencilerin Scratch gibi kullanıcı dostu bir platformu etkili bir öğrenme aracı olarak değerlendirdiğini göstermektedir. Öğrencilerin kodlama uygulamalarına yönelik tasarımsal beklentiler arasında, platformların öğrenme sürecini eğlenceli ve öğretici bir deneyim haline getirmesi öne çıkmaktadır. Ayrıca, oyunlaştırma unsurlarına ve çoklu ortam özelliklerine (örneğin, 3D grafikler, ses, karakter tasarımı) yer verilmesinin gerektiği ifade edilmiştir. Öğretmenlerin kodlama uygulamalarına yönelik tasarımsal beklentileri arasında, kullanıcı dostu bir arayüz, oyunlaştırma unsurları, görsel açıdan etkileyici bir tasarım, kolaydan zora doğru yapılandırılmış içerik ve eğlenceli bir öğrenme deneyimi yer almaktadır. Alan uzman öğretmenler ise, kullanıcı dostu bir arayüzün önemini vurgulayarak, özellikle görsel tasarım unsurlarına dikkat çekmişlerdir. Uygulamanın, öğrencilerin ilgisini çekebilecek ve öğrenme sürecini destekleyecek bir tasarımla uyumlu şekilde yapılandırılmasının gerekliliği üzerinde durmuşlardır. Bu doğrultuda, öğretmen, öğrenci ve alan uzmanı öğretmen görüşleriyle şekillendirilen ve oyunlaştırma ile iş birliği unsurlarını içeren CodeCo Dino uygulaması geliştirilmiştir. Çalışma, oyunlaştırılmış ve iş birliğine dayalı kodlama uygulamalarına yönelik bir ihtiyacı ortaya koymuş ve bu tür bir uygulamanın tasarım özelliklerinin neler olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to develop a gamified and collaboration-based coding application to support students' computational thinking skills. The Design-Based Research (DBR) methodology was adopted, and the stages of analysis, design, development, implementation, and evaluation were carried out meticulously. Data were collected from 190 middle school students and 75 information technology teachers through survey forms. The findings revealed that teachers and students emphasized the importance of gamification and collaboration elements in coding education. Teachers stated that coding education could contribute to the development of students' computational thinking skills and that integrating gamification and collaboration into lessons could increase students' motivation. Furthermore, the study highlighted the potential of collaboration-based learning environments to enhance students' cognitive and social skills. Students, while finding coding education necessary and beneficial, expressed a preference for incorporating gamification and collaboration elements to make the learning process easier and more engaging. Particularly, features such as rewards, badges, and task completion were perceived as potentially motivational. Additionally, students evaluated collaborative learning with peers as both enjoyable and effective, noting that this approach could foster their creativity. The findings also indicated that teachers and students viewed user-friendly platforms like Scratch as effective learning tools. Students' design expectations for coding applications included making the learning process enjoyable and educational while incorporating gamification elements and multimedia features (e.g., 3D graphics, sound, character design). Teachers' design expectations focused on user-friendly interfaces, gamification elements, visually appealing designs, content structured from simple to complex, and an engaging learning experience. Expert teachers emphasized the importance of user-friendly interfaces, particularly highlighting visual design elements. They stressed the need for the application to be designed in a way that could capture students' attention and support their learning processes. Based on feedback from teachers, students, and expert teachers, the CodeCo Dino application was developed, integrating gamification and collaboration features. This study identified the need for gamified and collaboration-based coding applications and provided insights into the design features of such applications.