The role of intelligence in NGO operations within conflict zones
Çatışma bölgelerinde STK operasyonlarında istihbaratın rolü
- Tez No: 943529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ALİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmet, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Social Work, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu tez, çatışma bölgelerinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarında (STK'lar) istihbaratın rolünü incelemektedir. İstihbaratın, STK'ların operasyonel verimliliğini artırmak, riskleri yönetmek ve stratejik kararlar almak için nasıl yardımcı olduğu vurgulanmaktadır. Geleneksel olarak devlet aktörleri tarafından kullanılan istihbarat, günümüzde STK'ların güvenlik tehditleri, siyasi istikrarsızlık ve lojistik sorunlarla başa çıkması için vazgeçilmez hale gelmiştir. Araştırma, Risk Transferi Teorisi ve Optimizasyon Teorisi'ni kullanarak STK'ların açık kaynak istihbaratı (OSINT), insan istihbaratı (HUMINT) ve yapay zeka analitiği gibi farklı istihbarat yöntemlerini nasıl uyguladıklarını incelemektedir. Bu yöntemler, STK'ların değişen koşullara uyum sağlamasına ve insani operasyonları korumasına yardımcı olmaktadır. Tez ayrıca şeffaflığın korunması, verilerin etkin yönetimi ve siyasi açıdan hassas ortamlarda tarafsız kalma gibi STK'ların karşılaştığı operasyonel zorlukları da ele almaktadır. Suriye ve Irak'tan vaka çalışmaları, doküman incelemeleri ve uzman mülakatları gibi nitel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen araştırma, istihbaratın STK'ların çatışma bölgelerindeki çalışmalarını önemli ölçüde güçlendirdiğini göstermektedir. Araştırma, kapsamlı istihbarat uygulamalarının STK faaliyetlerine entegrasyonunun dayanıklılığı, sürdürülebilirliği ve insani sonuçları olumlu yönde etkilediği sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the function of intelligence within non-governmental organizations (NGOs) operating in conflict areas. It demonstrates how intelligence enables these organizations to enhance operational efficiency, mitigate risks, and make informed strategic decisions. Although intelligence has historically been the domain of state actors, it is now crucial for NGOs confronting security challenges, political instability, and logistical complications. Employing Shifting Risk Theory and Optimization Theory, the research examines how NGOs utilize various intelligence techniques—such as open-source intelligence (OSINT), human intelligence (HUMINT), and AI-driven analytics—to adapt to evolving conditions and safeguard humanitarian operations. The study also addresses the operational hurdles that NGOs face, including the need for transparency, effective data management, and maintaining neutrality in politically charged settings. Drawing on qualitative research—including case studies in Syria and Iraq, in-depth document reviews, and expert interviews—the study demonstrates that effective intelligence practices significantly reinforce NGO operations in conflict zones. In conclusion, the thesis asserts that the systematic integration of comprehensive intelligence strategies into NGO activities not only enhances resilience and sustainability but also leads to more successful humanitarian outcomes.