Psikolojik esneklik ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide problem çözme becerilerinin aracı rolü
The mediating role of problem solving skills in the relationship between psychological flexibility and psychological resilience
  1. Tez No: 943546
  2. Yazar: ZEHRA SARIMEN ÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT CANPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada kişilerarası ilişkileri önemli düzeyde etkileyen psikolojik sağlamlık, psikolojik esneklik ve problem çözme becerileri değişkenleri arasındaki ilişkiyi ve psikolojik sağlamlık ile psikolojik esneklik arasındaki ilişkide problem çözme becerilerinin aracı rolünü incelemek amaçlanmıştır. Araştırmaya Ankara ili Keçiören ilçesinde farklı türdeki liselerde öğrenim görmeye devam eden Yaşları 14 ve 18 arasında değişen; 275 kadın, 219 erkek toplam 494 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerine yönelik bilgi almak için“Kişisel Bilgi Formu”, psikolojik esneklik düzeylerini tespit etmek amacıyla“Psikolojik Esneklik Ölçeği”, psikolojik sağlamlık düzeylerini belirlemek için“Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve problem çözme becerilerini ölçmek için“Problem Çözme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin Doğrulayıcı Faktör Analizleri AMOS programıyla yapılırken; modelde yer alan değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analiziyle tespit edilmiştir. Buna ek olarak psikolojik esneklik ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide problem çözme becerilerinin aracılık etkisinin anlamlılığını tespit etmek için Bootstrapp analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda psikolojik esneklik, psikolojik sağlamlık ve problem çözme değişkenleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Psikolojik esneklik ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide problem çözme becerilerinin aracılık etkisi incelenmiş ve problem çözme becerilerinin psikolojik esneklik ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide kısmi aracılık etkisi olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın doğrultusunda tartışılarak çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the variables of psychological resilience, psychological flexibility and problem solving skills that significantly affect interpersonal relationships and the mediating role of problem solving skills in the relationship between psychological resilience and psychological flexibility. The study was conducted with a total of 494 students, 275 female and 219 male, aged between 14 and 18, who continue to study in different types of high schools in Keçiören district of Ankara province. In the study,“Psychological Flexibility Scale”was used to determine their psychological flexibility levels,“Psychological Resilience Scale”was used to determine their psychological resilience levels and“Problem Solving Scale”was used to measure their problem solving skills. Confirmatory Factor Analyses of the scales used in the study were performed with AMOS software, and the relationships between the variables in the model were determined by Pearson correlation analysis. In addition, Bootstrapp analysis was performed to determine the significance of the mediating effect of problem solving skills in the relationship between psychological flexibility and psychological resilience. As a result of the analyses, significant positive relationships were found between psychological flexibility, psychological resilience and problem solving. The mediating effect of problem solving skills on the relationship between psychological flexibility and psychological resilience was examined and it was found that problem solving skills had a partial mediating effect on the relationship between psychological flexibility and psychological resilience. The findings obtained were discussed in line with the relevant literature and various suggestions were presented.