Diabetes mellitusu olan ve olmayan COVID-19 hastalarında CD147, IL-1 ve IL-6 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of CD147, IL-1, and IL-6 levels in COVID-19 patientswith and without diabetes mellitus
- Tez No: 943547
- Danışmanlar: PROF. SÜREYYA GÜL YURTSEVER, DOÇ. DR. AYŞEGÜL AKSOY GÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Koronavirüs Hastalığı (Coronavirus Disease 2019, COVID-19), genellikle pnömoni ile seyreden bir hastalık olmakla birlikte, akut solunum sıkıntısı sendromu (Acute Respiratory Distress Syndrome, ARDS), çoklu organ yetmezliği ve mortalite gibi ciddi komplikasyonlara da yol açabilen bir hastalıktır. COVID-19'un ağır seyretmesinden sorumlu ana mekanizmalardan birinin“sitokin fırtınası”olarak adlandırılan aşırı inflamatuar yanıt olduğu bilinmektedir. Sitokin fırtınasında interlökin-1 (IL-1), interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α) gibi proinflamatuar sitokinler önemli rol oynamaktadır. Bir transmembran glikoproteini olan CD147 (EMMPRIN, Extracellular Matrix Metalloproteinase Inducer) in, immün yanıt ve inflamasyon süreçlerinin düzenlenmesinde önemli bir aracı olduğu ve COVID-19 patogenezinde kritik bir rol oynadığı düşünülmektedir. Yapılan çalışmalar CD147'nin Şiddetli Akut Solunum Sendromu Koronavirüsü 2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2, SARS-CoV-2)'nin hücreye girişinde alternatif bir reseptör olarak görev yapabileceğini ve viral enfektiviteyi artırabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada, COVID-19 hastalarında CD147, IL-1 ve IL-6 seviyelerinin incelenmesi ve Diabetes Mellitus (DM) ile ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırma, Mayıs 2022-Ağustos 2024 tarihleri arasında İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi COVID-19 Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi ve Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarında yürütülmüştür. Örneklem, dahil edilme kriterlerine uyan üç ayrı gruba bölünmüştür. Örneklem büyüklüğü tespiti için güç analizine göre her gruba 54 hasta alınmıştır ve toplam 162 hasta ile çalışma yürütülmüştür. Hastalardan alınan kan örnekleri CD147, IL-1 ve IL-6 düzeyleri Enzim bağlı immunosorbent test (ELİSA) yöntemi ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) is a disease that typically presents with pneumonia but can also lead to severe complications such as acute respiratory distress syndrome (ARDS), multiple organ failure, and mortality. One of the primary mechanisms responsible for the severe course of COVID-19 is the excessiveinflammatory response known as a“cytokine storm.”In this process, proinflammatory cytokines such as interleukin-1 (IL-1), interleukin-6 (IL-6), and tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) play a crucial role. CD147 (also known as Basigin, EMMPRIN – Extracellular Matrix Metalloproteinase Inducer) is a transmembrane glycoprotein that serves as a key mediator in immune response regulation and inflammatory processes and is thought to play a critical role in the pathogenesis of COVID-19. CD147 has been suggested as an alternative receptor facilitating the cellular entry of Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 (SARS-CoV-2), thereby enhancing viral infectivity. This study aims to investigate the levels of CD147, IL-1, and IL-6 in COVID-19 patients and to evaluate their associations with diabetes mellitus (DM). Methods: This study was conducted between May 2022 and August 2024 at the COVID-19 Anesthesia Intensive Care Unit and the Medical Microbiology Laboratory of İzmir Atatürk Training and Research Hospital. The study population was divided into three groups based on inclusion criteria. Sample size determination was performed through power analysis, and each group consisted of 54 patients, totaling 162 participants. Blood samples collected from the patients were analyzed for CD147, IL- 1, and IL-6 levels using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method.