Kamu çalışanlarının bilgi güvenliği konusundaki farkındalık düzeyleri üzerine bir araştırma
A research on the awareness levels of public employees on information security
- Tez No: 943583
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, kamu sektöründe görev yapan kişilerin bilgi güvenliği konusundaki farkındalık düzeylerini belirlemektedir. Bu araştırma, kamu çalışanlarının bilgi güvenliği konusundaki farkındalık düzeylerini değerlendirmenin ve anlamanın önemini vurgulamaktadır. Bilgi güvenliği, günümüzde dijitalleşme ve teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Kamu kurumları ve kuruluşları, hassas ve önemli verilere erişim sağlayan birçok çalışanı bünyesinde barındırmaktadır. Bu nedenle, bu çalışanların bilgi güvenliği konusundaki farkındalık düzeylerinin yeterli olması, kurumların veri güvenliğini sağlama ve siber saldırılara karşı korunma açısından hayati önem taşımaktadır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışma Karaman Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü örnekleminde gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda kurumda çalışan 102 kişiye anket uygulanmıştır. Veri toplama yöntemi olarak araştırmacı tarafından hazırlanan demografik form ve“Bilgi Güvenliği Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler Google Formlar aracılığıyla çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Veriler SPSS 23 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Erkeklerin Bilgi Güvenliği Farkındalık Ölçeği ve alt boyut puanları kadınlara göre daha yüksek olduğu sonucuna erişilmiştir. Analiz sonuçlarına göre medeni durum, yaş, öğrenim durumu, meslekte toplam hizmet süresi, çalışma sınıfı ve iş yerindeki pozisyon grupları arasında Bilgi Güvenliği Farkındalık Ölçeği ve alt boyut puanları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the awareness levels of people working in the public sector about information security. This research emphasizes the importance of assessing and understanding public employees' awareness levels of information security. Information security is becoming increasingly important today with the rapid advancement of digitalization and technology. Public institutions and organizations employ many employees who have access to sensitive and important data. Therefore, it is vital that these employees have sufficient awareness of information security in terms of ensuring the data security of institutions and protecting against cyberattacks. In this study, the relational screening method, one of the quantitative research methods, was used. The study was carried out on the sample of Karaman Social Security Provincial Directorate. In this context, a survey was administered to 102 people working in the institution. The demographic form prepared by the researcher and the“Information Security Awareness Scale”were used as data collection methods. Data was collected online via Google Forms. The data were evaluated using the SPSS 23 program. It was concluded that men's Information Security Awareness Scale and subscale scores are higher than women. According to the analysis results, no statistically significant difference was detected between marital status, age, education level, total length of service in the profession, working class and position groups in the workplace in terms of Information Security Awareness Scale and sub-dimension scores.