Üniversite akademik personelinin iş sağlığı ve güvenliği açısından farkındalık düzeyinin araştırılması (Bayburt Üniversitesi örneği)
Researching the awareness level of the university academic staff in terms of occupational health and safety (Bayburt University example)
  1. Tez No: 774778
  2. Yazar: OSMAN LİKOS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLGEN İLKNUR KONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği(İSG); çeşitli endüstri ve faaliyetlere özgü olarak tıp, psikoloji, eğitim, toksikoloji, ergonomi, fizik, kimya, ekonomi, hukuk, teknoloji gibi bilimsel alanlarla ilgili konulara temas eden geniş kapsamlı ve çok disiplinli bir kavramdır. Mesleki gelişimin yanı sıra sosyal ve kültürel gelişimin sağlanmasında önemli bir yere sahip olan üniversiteler derslik, laboratuvar, atölye, ofis, kütüphane, sağlık-kültür-spor faaliyetlerinin gerçekleştirildiği ortamları bünyesinde barındırmaktadır. Bu ortamlar öğretim elemanları ve öğrenciler tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple bu ortamlarda iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının yerine getiriliyor olması ve çalışanlarda iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının olması bu ortamların kullanıcılar açısından sağlıklı ve güvenli olmasına katkı sağlamasının yanında üniversitelerden mezun olan öğrencilerin mesleki yaşamlarında iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına önem vermesine olumlu yansıyacaktır. Akademik personelin iş sağlığı ve güvenliği farkındalığının ölçülmesi amacıyla yapılan bu araştırma betimsel bir alan çalışması olup, nicel araştırma tekniklerinden kaynak tarama ve anket yöntemleri kullanılmıştır. Literatür araştırması yapılıp uzman görüşü alınarak geliştirilen İş Sağlığı ve Güvenliği Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin güvenirliği Cronbach's Alpha (α) =0,934 olarak ölçülmüştür. Anket uygulaması, Bayburt Üniversitesi'nin farklı birimlerinde görev yapan akademik personelle online olarak yapılmıştır. Ankette, katılımcıların demografik özelliklerini belirleyen 10 sorunun yanında iş sağlığı ve güvenliği açısından farkındalıklarını belirlemeye yönelik 50 ölçek maddesinden oluşmaktadır. Çalışma sonucunda çalışanların farklı demografik (yaş, cinsiyet, medeni durum, görev, unvan ve deneyim süresi gibi) özelliklerine göre İSG konusundaki bilgi ve farkındalık düzeyleri tablolar halinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and Safety (OHS); It is a comprehensive and multidisciplinary concept that touches on scientific fields such as medicine, psychology, education, toxicology, ergonomics, physics, chemistry, economics, law, technology specific to various industries, activities. In addition to professional development, higher education institutions, which have an important place in ensuring social and cultural development, include classrooms, laboratories, workshops, offices, libraries and environments where health-culture-sports activities are carried out. These environments are used extensively by instructors and students. For this reason, the implementation of occupational health and safety practices in these environments and the awareness of occupational health and safety among employees will contribute to the health and safety of these environments for users, as well as positively reflecting on the importance of occupational health and safety practices in the professional lives of students who graduated from higher education institutions. This research, which was conducted to measure the occupational health and safety awareness of academic staff, is a descriptive field study, and resource scanning and survey methods, which are quantitative research techniques, were used. A new scale was prepared by reviewing the literature and taking expert opinions. The reliability of this scale was measured as alpha (α) value = 0.940. This result shows that the research is reliable. The survey was conducted online with academic staff working in different units of Bayburt University. In addition to 10 questions that determine the demographic characteristics of the participants, the questionnaire consists of 50 scale items to determine their awareness in terms of occupational health and safety. As a result of the study, the knowledge levels and awareness of the employees on OHS according to their different demographic (such as gender, marital status, title) characteristics are shown in the tables.