Kadınların yönetimdeki payı ve sürdürülebilir kalkınma
Women's share in management and sustainable development
- Tez No: 943584
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER GÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı OECD ülkelerinde kadın yönetim kalitesinin sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla 37 OECD ülkesinin 1997-2020 dönemindeki veriler kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin tahmini için havuzlanmış en küçük kareler (HEKK), rassal etkiler modeli, tam düzeltilmiş en küçük kareler (FMOLS) ve dinamik sıradan en küçük kareler (DOLS), ortak ilişkili etkiler ortalama grup (CCEMG), havuzlanmış ortalama grup (PMG) ve panel kantil regresyon (PQR) yöntemleri kullanılmıştır. PQR analiz sonuçlarına göre kadınların yönetimdeki payı ile CO2 emisyonları arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Diğer bir deyişle kadınların yönetimdeki payı arttıkça CO2 düzeyi azalmaktadır. Yenilenebilir enerji ile CO2 emisyonları arasında negatif bir ilişki bulunurken, kişi başına gelir ve kömür tüketimi ile CO2 emisyonları arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak üst düzey karar mekanizmalarına kadınların katılımının artması sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşma sürecini olumlu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the impact of women's share in management on sustainable development. For this purpose, data from 37 OECD countries from 1997-2020 were used. Pooled least squares (PLS), random effects model, fully adjusted least squares (FMOLS) and dynamic ordinary least squares (DOLS), common correlated effects mean group (CCEMG), pooled mean group (PMG), and panel quantile regression (PQR) methods were used to estimate the relationship between variables. According to the results of the PQR analysis, a negative relationship exists between women's management share and CO2 emissions. In other words, as women's share in management increases, CO2 levels decrease. While there is a negative relationship between renewable energy and CO2 emissions, there is a positive relationship between per capita income and coal consumption and CO2 emissions. As a result, increasing women's participation in high-level decision-making mechanisms positively affects achieving sustainable development goals.