Afro-Amerikan edebiyatındaki mitlerin, efsaneler ve geleneksel hikayelerin günümüz yazarların eserlerine yansımalarının incelenmesi
An examination of myths, legends and traditional stories in African-American literature and their reflection in the works of contemporary writers
  1. Tez No: 943617
  2. Yazar: BEYZANUR DEMİR EMBİYAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, Afrika'dan Amerika'ya zorunlu göçle başlayan Afro-Amerikan kimliğinin tarihsel, kültürel ve ruhsal evrimini incelemektedir. Araştırma, transatlantik köle ticaretinin etkileriyle şekillenen Afrika kültürel pratiklerinin, Yeni Dünya'da dirençli ve dinamik bir kimlik yapısına dönüşümünü vurgulamaktadır. Disiplinler arası bir yaklaşım benimsenerek, Afro-Amerikan mitolojisi, dini inançları ve kültürel anlatıları ele alınmakta; Afrika ruhaniyetinin Amerika kıtasındaki korunumu ve yeniden yorumlanışı incelenmektedir. Temel temalar arasında Vodun, Hoodoo ve Santería gibi Afrika kökenli dini sistemlerin Hristiyan unsurlarla senkretik bir şekilde harmanlanması; Anansi ve Br'erRabbit gibi mitolojik figürlerin, direniş ve kültürel sürekliliğin sembolleri olarak benimsenmesi yer almaktadır. Ayrıca, kutsal hayvanlar, doğa ruhları ve hilekâr arketiplerin Afro-Amerikan mitolojik yapısındaki önemi de vurgulanmaktadır. Araştırma, aynı zamanda Siyahi kiliselerin sosyokültürel işlevini ve ruhani geleneklerin Sivil Haklar Hareketi sürecinde politik bir araç olarak dönüşümünü incelemektedir. Sözlü gelenekler, spirituals (ruhani şarkılar), gospel müziği ve kültürel direnişin kalıcı mirası üzerinden, Afro-Amerikan kimliğinin sistematik baskılara rağmen nasıl ayakta kaldığı ve evrildiği açıklanmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, kültürel direnç, kimlik inşası ve Afro-Amerikan topluluğunun tarihsel deneyimlerinin ışığında, miras ve uyum arasındaki karmaşık ilişkiye katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study delves into the historical, cultural, and spiritual evolution of African American identity, tracing its origins from the transatlantic slave trade to contemporary cultural expressions. The research examines the impact of forced migration from Africa to the Americas, emphasizing the transformation of African cultural practices into a resilient and dynamic identity framework. Through an interdisciplinary approach, the study explores Afro-American mythology, religious practices, and cultural narratives, highlighting the adaptation and preservation of African spirituality in the New World. Key themes include the syncretic blending of Vodun, Hoodoo, and Santería with Christian elements, as well as the significance of mythological figures such as Anansi and Br'er Rabbit as symbols of resistance and cultural continuity. The role of sacred animals, nature spirits, and the embodiment of trickster archetypes are discussed as essential components of the Afro-American mythological framework. Additionally, the research investigates the sociocultural function of Black churches and the transformation of spiritual traditions into political tools during the Civil Rights Movement. By analyzing oral traditions, spirituals, gospel music, and the enduring legacy of cultural resistance, this study seeks to understand how Afro-American identity has persisted and evolved amidst systemic oppression and cultural displacement. Ultimately, the research contributes to the discourse on cultural resilience, identity formation, and the complex interplay between heritage and adaptation within the African American community.