Türk şiirinde deniz (1923-1940)
Sea in the Turkish poetry (1923-1940)
  1. Tez No: 943662
  2. Yazar: ÜLKÜ KÜBRA CİHANKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRET USLUCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 452
Özet
“Türk Şiirinde Deniz (1923-1940)”başlıklı bu çalışma, belirtilen tarih aralığında Yeni Türk Edebiyatı'nın önde gelen şairlerinin deniz temasına yaklaşımlarını, denize yükledikleri anlamları ve denizi hangi bağlamlarda kullandıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma sürecinde, Cumhuriyet dönemi Türk şiirinde etkin olmuş toplam altmış yedi şairin yayımlanmış şiir kitapları ile dönemin edebiyat dergilerinde yer alan şiirleri ayrıntılı biçimde taranmış ve incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda, otuz üç şairin toplamda yüz elli deniz temalı şiir kaleme aldığı belirlenmiştir. Çalışmada yalnızca doğrudan“deniz”kavramı değil; aynı zamanda denizi çağrıştıran deniz kenarı, sahil, kumsal, ada, engin, umman, okyanus, rıhtım, körfez, iskele, liman, gemi, yelken, sandal ve kayık gibi imgeler de değerlendirilmiştir. Şairlerin denizle kurdukları ilişkinin yoğunluğu ve çeşitliliği dikkate alınarak şiirler on dokuz ayrı konu başlığı altında sınıflandırılmıştır. Araştırma, yalnızca denize yüklenen anlamların çözümlemesiyle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda şairlerin bireysel deniz algılarını da değerlendirmiştir. Elde edilen bulgular, denizin Cumhuriyet dönemi Türk şiirinde bireysel ve toplumsal duyguların, içsel çatışmaların, psikolojik durumların, yaşam tarzlarının ve ideolojik-siyasi yaklaşımların aktarımında çok yönlü, zengin ve güçlü bir metafor olarak kullanıldığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study, titled“The Sea in Turkish Poetry (1923–1940)”, aims to explore the meanings attributed to the sea and the contexts in which it is used by leading poets of New Turkish Literature during the specified period. Within the scope of the research, the published poetry collections and poems featured in the literary magazines of sixty-seven poets active in Turkish poetry of the Republican era were systematically reviewed and analyzed. As a result of the study, it was determined that thirty-three poets composed a total of one hundred and fifty sea-themed poems. The research not only considers the direct reference to the“sea”but also evaluates related elements such as the seaside, shore, beach, island, vastness, ocean, open sea, dock, bay, pier, port, ship, sail, boat, and skiff. The poems were categorized under nineteen thematic headings based on the intensity and diversity of the poets' engagement with the sea. The study not only analyzes the meanings assigned to the sea but also examines the individual perceptions of the poets regarding the sea. The findings reveal that, in Republican era Turkish poetry, the sea emerges as a rich, versatile, and powerful metaphor for conveying personal and collective emotions, inner conflicts, psychological states, lifestyles, and ideological or political perspectives.