Sınırlı kafesler üzerinde üçgensel normlar ve üçgensel konormlar
Triangular norms and triangular conorms on bounded lattices
- Tez No: 943661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİME DEMİRTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezde ele alınan konu olan üçgensel normlar ve üçgensel konormları tanıtıldı, ikinci bölümde bunlarla ilgili literatür taraması yapıldı ve üçüncü bölümde konuyla ilgili tezimizde kullanılacak temel kavramlar verildi. Dördüncü bölümde ise herhangi bir sınırlı kafes üzerindeki keyfi elemanlar vasıtasıyla üçgensel normlar ve üçgensel konormlar için bazı inşa yöntemlerinin elde edilişi ve bu inşa yöntemlerinin yapısı, herhangi bir sınırlı kafes üzerindeki bu keyfi elemanların bazı özel durumlarına göre incelendi. Öte yandan, bu üçgensel normların (üçgensel konormların) birbirinden farklı olduğu gösterildi. Ayrıca sınırlı kafesler üzerindeki üçgensel normların ve üçgen konormların yeni inşa yöntemleri için bazı açıklayıcı örnekler sunuldu. Beşinci bölümde ise sonuçlar ve öneriler verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the triangular norms and triangular conorms, which are the subject of the thesis, are introduced. In the second chapter, a literature review on these topics is contucted, and in the third chapter, the basic concepts that we will used in our thesis are provided. In the fourth chapter, the derivation of some construction methods for triangular norms and triangular conorms through arbitrary elements on any bounded lattice and the structure of these construction methods are examined according to some special cases of these arbitrary elements on any bounded lattice. On the other hand, it is shown that these triangular norms (triangular conorms) are different from each other. Additionally, some explanatory examples for new constructions methods of triangular norms and triangular conorms on bounded lattices are presented. In the fifth chapter, conclusions and suggestions are provided.