Servet-i Fünûn dergisi üzerine bir inceleme (1605-1656. sayılar / 19 Mayıs 1927-10 Mayıs 1928)
A study on Servet-i Fünûn magazine (1605-1656. issues / 19 May 1927-10 May 1928)
  1. Tez No: 943665
  2. Yazar: RABİA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 442
Özet
Türk edebiyatında şair ve yazarların edebî bir mahfili olan Servet-i Fünûn dergisi, 1891-1944 yılları arasında Ahmet İhsan TOKGÖZ tarafından çıkarılmıştır. Haftalık olarak yayımlanan dergi, yalnızca Türk edebiyatına değil, farklı kültürel ortamlara da yer vererek dönemi kapsamlı bir bakış açısıyla yansıtmıştır. Bu çalışmada Servet-i Fünûn dergisinin 19 Mayıs 1927- 10 Mayıs 1928 tarihleri arasındaki toplam 51 sayısı incelenmiştir. Bu tarihlerde yayımlanan 1605 ile 1656 arasındaki sayılar, derginin 62. ve 63. ciltlerini kapsamaktadır. İncelenen sayılar dönemi anlamaya ve yorumlamaya yardımcı olmuş; derginin tahliliyle dönemin edebiyat, kültür ve sanat hayatı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamız dergi, yazar, eser, tür, içerik ve şekil bağlamında incelenerek üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“Servet-i Fünûn Dergisi (62-63.Ciltler) Hakkında”başlığı ile derginin yazar kadrosu, şekil ve muhteva özellikleri hakkında bilgi verilmiştir.“Tahlili Fihrist”başlıklı ikinci bölümde dergide yer alan bütün yazılar, şiirler, fotoğraflar, resimler, karikatürler ve kapak resimleri alfabetik olarak künyelenmiştir. Son bölüm olan“Seçilmiş Metinler”başlığı altında konularına göre sınıflandırılan yazılar ve şiirler bugünkü harflere aktarılmıştır. Tezimizin ilgili aralıkları olan 62-63. ciltler üzerinde herhangi bir akademik çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma ile hem bu boşluğu doldurmak hem de bu alanda yapılacak yeni çalışmalara yardımcı olmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Servet-i Fünûn magazine, which is a literary assembly of poets and writers in Turkish literature, was published by Ahmet İhsan TOKGÖZ between 1891-1944. The magazine, which is published weekly, reflects the period from a comprehensive perspective by including not only Turkish literature but also different cultural environments. In this study, a total of 51 issues of Servet-i Fünûn magazine between 19 May 1927 and 10 May 1928 were examined. The issues between 1605 and 1656 published on these dates cover volumes 62 and 63 of the journal. The numbers examined helped to understand and interpret the period; With the analysis of the journal, the literary, cultural and artistic life of the period was tried to be revealed. Our study consists of three main parts by examining it in the context of journal, author, work, genre, content and form. In the first part, with the title of“About Servet-i Fünûn Magazine (Volumes 62-63)”, information was given about the author staff, form and content features of the journal. In the second section titled“Analysis”, all articles, poems, photographs, pictures, cartoons and cover pictures in the journal are listed alphabetically. Under the last section,“Selected Texts”, the writings and poems classified according to their subjects were transferred to today's letters. There is no academic study on volumes 62-63, which are the relevant ranges of our thesis. With this study, it is aimed both to fill this gap and to help new studies to be carried out in this field.