Yetişkin bireylerin çocukluk çağı travmaları ile ilişki doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between childhood trauma and relationship satisfaction of adults
- Tez No: 943666
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, yetişkin bireylerin çocukluk çağı travmaları ile romantik ilişki doyumları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüş ve veri toplama aracı olarak Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ile İlişki Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın gönüllülük esasına göre belirlenen 300 yetişkin birey oluşturmuştur. Araştırma bulgularına göre, çocukluk döneminde yaşanan duygusal ihmal ve duygusal istismar deneyimlerinin yetişkinlik döneminde romantik ilişki doyumunu olumsuz yönde etkilediği bulunmuştur. Fiziksel istismar, fiziksel ihmal ve cinsel istismar değişkenleri ile ilişki doyumu arasında ise anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ayrıca yaş, cinsiyet ve ebeveyn eğitim durumu gibi demografik değişkenlerin çocukluk çağı travmaları üzerinde etkili olduğu; ancak ilişki doyumu üzerinde anlamlı farklılık oluşturmadığı görülmüştür. Bu sonuçlar, çocuklukta yaşanan duygusal travmaların, bireylerin yetişkinlik dönemindeki romantik ilişki kalitesini ve genel ilişki doyumlarını önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Bulgular, bağlanma kuramı ve duygusal düzenleme teorileri çerçevesinde tartışılmış ve gelecekte yapılacak araştırmalar için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between childhood traumas and romantic relationship satisfaction in adult individuals was examined. The research was conducted within the framework of a relational survey model, and the Childhood Trauma Questionnaire and the Relationship Satisfaction Scale were used as data collection tools. The sample of the study consisted of 300 adult individuals selected based on voluntariness, regardless of age and gender. According to the findings, emotional neglect and emotional abuse experiences in childhood were found to negatively affect romantic relationship satisfaction in adulthood. No significant relationship was found between physical abuse, physical neglect, and sexual abuse variables and relationship satisfaction. Additionally, demographic variables such as age, gender, and parental education level were found to be effective on childhood traumas but did not create a significant difference in relationship satisfaction. These results indicate that emotional traumas experienced in childhood significantly affect the quality of romantic relationships and overall relationship satisfaction in adulthood. The findings were discussed within the frameworks of attachment theory and emotional regulation theories, and several recommendations were presented for future research.