Akran eğitimi modelinin sosyal hizmette kullanım potansiyeli: Sivil yaşam derneği uygulamalarının analizi
The potential of peer education model in social services: Analysis of civil life association practices
  1. Tez No: 943668
  2. Yazar: NAGEHAN USLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL BEKAROĞLU DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gençlere yönelik çalışmalar, sosyal hizmet perspektifinden önemli bir alanı oluşturmaktadır. Sosyal hizmetin güçlendirme temelli yaklaşımı, gençlerin toplumsal katılımını destekleyen çeşitli uygulamalarla şekillenmektedir. Akran eğitimi de bu süreçte, bireyler arası bilgi ve deneyim paylaşımını teşvik eden önemli bir öğrenme modeli olarak öne çıkmaktadır. Bu araştırmada, gençlerin toplumsal katılım düzeyleri, öz güven gelişimleri ve iletişim becerileri üzerindeki akran eğitimi etkisi ele alınmaktadır. Çalışma, Sivil Yaşam Derneği (SİYAMDER) tarafından gerçekleştirilen akran eğitimlerini inceleyerek, bu modelin gençler üzerindeki etkisini analiz ederek faaliyetlerin sosyal hizmet alanında kullanılabilirliğini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, Sivil Yaşam Derneği'nde 18-29 yaş aralığında akran eğiticisi olarak görev alan ve akran eğitiminden yararlanan bireyler araştırma grubunu oluşturmuştur. Amaçsal ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılarak belirlenen katılımcılarla, çevrim içi sesli görüşmeler aracılığıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler ses kaydı alınarak kayıt altına alınmış ve betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, akran eğitiminin gençlerin liderlik, empati, etkili iletişim, zaman yönetimi ve kendini ifade etme becerilerini geliştirdiğini göstermektedir. Katılımcılar, güvenli bir ortamda deneyim paylaşımı yaparak bu tür faaliyetlerin gençlere yönelik uygulamalarda kullanılmasının faydalı olabileceğini düşündürmektedir. Bu süreç, bireysel gelişimin yanı sıra toplumsal uyumun güçlenmesine de katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Youth work constitutes an important area from a social work perspective. The empowerment-based approach of social work is shaped by various practices that support the social participation of young people. In this process, peer education stands out as an important learning model that encourages the sharing of knowledge and experience between individuals. This study focuses on the impact of peer education on young people's social participation levels, self-confidence development and communication skills. The study aims to examine the peer trainings carried out by the Civil Life Association (SİYAMDER), analyze the impact of this model on young people and evaluate the usability of the activities in the field of social work. In the study, which was conducted with qualitative research method, the research group consisted of individuals between the ages of 18-29 who worked as peer educators in the Civil Life Association and benefited from peer education. Semi-structured interviews were conducted with the participants identified using purposive and snowball sampling methods through online audio interviews. The interviews were audio recorded and evaluated by descriptive analysis method. Research findings show that peer education improves young people's leadership, empathy, effective communication, time management and self-expression skills. By sharing experiences in a safe environment, participants suggest that such activities can be useful in applications for young people. This process contributes to strengthening social cohesion as well as individual development.