Evli bireylerde çift uyumu ile aile aidiyet ilişkisi incelenmesi: Diyarbakır ili örneği
Examining the relationship between marital adjustment and family belonging in married individuals: The case of Diyarbakır province
  1. Tez No: 943672
  2. Yazar: SONGÜL ÖZDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, evli bireylerin çift uyumu ile aile aidiyet ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2024 yılında, Diyarbakır İlindeki evli bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise evrenden basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 302 evli bireyden oluşmaktadır. Katılımcıların 182'si kadın, 120'si ise erkektir. Araştırmanın verilerini toplamak için“Yenilenmiş Çift Uyum ölçeği ile ”Aile Aidiyeti Ölçeği“ kullanılmıştır. Araştırmanın verilerini analiz etmek için SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde kişisel bilgiler için frekans, aritmetik ortalama, yüzde dağılımı gibi betimsel istatistikler kullanılmıştır. Araştırmada değişkenlere göre katılımcı görüşleri arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığını tespit etmek için parametrik testlerden iki alt gruplu kategorik değişkenlerde bağımsız örneklemler t-testi, ikiden fazla alt gruplu kategorik değişkenlerde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA testinden elde edilen sonuçların gruplar arasında anlamlı farkını tespit etmek için Post Hoc testlerinden Scheffe Testi ve Tamhane testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların çift uyumu puan ortalamaları ”Oldukça Sık Anlaşırız“ düzeyindedir. Katılımcıların çift uyumu görüşleri arasında cinsiyet, eğitim durumu, ekonomik durum ve çalışma durumuna göre anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Yaş, evlilik biçimi, evlilik süresi ve çocuk sayısına göre anlamlı tespit edilmiştir. Katılımcıların aile aidiyet puan ortalamaları ”Katılıyorum" düzeyindedir. Katılımcıların aile aidiyet görüşleri arasında, eğitim durumu ve ekonomik duruma göre anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Cinsiyet, yaş, çalışma durumu, evlilik biçimi ve evlilik süresine göre anlamlı fark tespit edilmiştir. Evli bireylerin çift uyumu ile aile aidiyetleri arasındaki ilişki incelendiğinde orta düzeyde, pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuçlar literatür ışığında tartışılmış ve sonuçlardan hareketle öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between marital adjustment and family belonging among married individuals. A descriptive survey model was used in the research. The population of the study consisted of married individuals in Diyarbakır Province in 2024, while the sample comprised 302 married individuals selected through simple random sampling. Among the participants, 182 were female, and 120 were male. Data were collected using the“Revised Marital Adjustment Scale”and the“Family Belonging Scale.”For data analysis, the SPSS 21.0 package program was utilized. Descriptive statistics such as frequency, arithmetic mean, and percentage distribution were used to analyse personal information. To determine whether there were significant differences in participants' opinions based on variables, parametric tests were applied: the independent samples t-test for categorical variables with two subgroups and One-Way analysis of variance (ANOVA) for categorical variables with more than two subgroups. To identify significant differences among groups following ANOVA, post hoc tests (Scheffe and Tamhane tests) were conducted. According to the findings, participants' average marital adjustment scores were at the“We Agree Quite Often”level. No significant differences were found in marital adjustment based on gender, education level, economic status, or employment status. However, significant differences were detected based on age, type of marriage, marital duration, and number of children. Participants' average family belonging scores were at the“I Agree”level. No significant differences were observed in family belonging based on education level or economic status, but significant differences were found based on gender, age, employment status, type of marriage, and marital duration. The relationship between marital adjustment and family belonging among married individuals was found to be moderate, positive, and statistically significant. The results were discussed in light of the literature, and recommendations were provided based on the findings.