Eğitim fakülteleri öğretmenlik lisans programlarının 2022-2024 arasındaki değişiminin YÖK Atlas verileri üzerinden analizi
Analysis of changes in teacher education bachelor's programs between 2020-2024 based on YÖK Atlas data
  1. Tez No: 943683
  2. Yazar: TUĞBA KARAÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Öğretmenlik mesleği son zamanlarda yükseköğretim düzeyinde en çok tartışılan konuların başında gelmektedir ve bu bağlamda çeşitli düzenlemelerin de odağını oluşturmaktadır. Bu duruma bağlı olarak bu çalışmanın temel amacı, 2022-2024 yılları arasında Türkiye'deki eğitim fakültelerinin lisans programlarında gözlenen değişiklikleri YÖK Atlas verileri üzerinden incelemek şeklinde belirlenmiştir. Araştırmada toplamda 21 ayrı öğretmenlik programına ait 2022-2024 arası verileri devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleri için ayrı ayrı işlenmiştir. Çalışmada nicel yöntemler içinde yer alan betimsel tarama modeli kullanılmış, veriler YÖK Atlas platformundan alınarak SPSS 26 yazılımında analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, bazı öğretmenlik programlarında (örneğin fen bilgisi ve ilköğretim matematik öğretmenliği) ciddi kontenjan boşlukları gözlemlenmiştir. 2024 yılında fen bilgisi öğretmenliği programlarında boş kontenjan oranı %68,5'e kadar yükselmiştir. Bu durum, öğretmenlik mesleğinin cazibesini yitirdiğini ve mezunların iş bulma olanaklarının sınırlı algılandığını göstermektedir. Ayrıca devlet üniversitelerinin, vakıf üniversitelerine göre genellikle daha yüksek akademik başarıya sahip öğrencileri kabul ettiği görülmektedir. Bununla birlikte kümeleme analizi sonuçları, öğretmen adaylarının tercihlerinde en önemli değişken olarak öğretmenlik programının burs olanaklarının (devlet üniversiteleri için ücretsiz olması) en belirgin değişken olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the teaching profession has emerged as one of the most widely debated topics at the level of higher education, becoming a focal point for various regulatory efforts. Within this context, the primary aim of this study was to examine the changes observed in undergraduate programs of education faculties in Turkey during the 2022- 2024 period, utilizing data from the YÖK Atlas platform. The study analysed data for a total of 21 distinct teaching programs, processed separately for public and private universities. A descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was employed, and the data obtained from the YÖK Atlas platform were analysed using SPSS 26 software. According to the findings, significant gaps in enrolment quotas were observed in certain teaching programs (e.g., science education and elementary mathematics education). For instance, in 2024, the quota vacancy rate in science education programs rose as high as 68.5%. This situation suggests that the teaching profession is losing its appeal and that perceptions of limited employment opportunities for graduates persist. Furthermore, it was observed that public universities generally admit students with higher academic achievement compared to private universities. Cluster analysis results also revealed that the most significant factor influencing the preferences of prospective teachers was the availability of scholarships, with tuition-free education at public universities standing out as the most prominent variable.