Öğretmen adaylarının topluluk önünde konuşma kaygısı ile beş faktör kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between public speaking anxiety and five factor personality traits of pre-service teachers
  1. Tez No: 807767
  2. Yazar: AYHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma öğretmen adaylarında, topluluk önünde konuşma kaygısı ile beş faktör kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanının katılımcılarını 2021-2022 güz yarıyılında Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Erciyes Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenimlerini sürdüren üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu fakültelerin çeşitli programlarında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Katılımcıların seçiminde uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya bu yöntemle seçilen 503 öğrenci dahil edilmiştir. Öğrencilerin topluluk önünde konuşma kaygılarını belirlemek için Topluluk Önünde Konuşma Kaygısı Ölçeği ve beş faktör kişilik özelliklerini ölçmek için Hızlı Büyük Beşli Kişilik Testi kullanılmıştır. Cinsiyete göre topluluk önünde konuşma kaygısını incelemek için bağımsız gruplar için t testi uygulanmıştır. T testi sonuçlarına göre topluluk önünde konuşma kaygısı, uyumluluk ve duygusal dengesizlik kadınların lehine anlamlı düzeyde farklılık göstermiştir. Bölüm ve sınıf düzeyine göre topluluk önünde konuşma kaygısını incelemek için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA sonuçlarına göre topluluk önünde konuşma kaygısının sınıf düzeyine ve bölümlere göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Beş faktör kişilik özelliklerinin topluluk önünde konuşma kaygısı üzerine yordayıcı etkisini incelemek için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre dışadönüklük, deneyime açıklık, duyusal denge ve sorumluluk topluluk önünde konuşma kaygısını negatif yönde anlamlı düzeyde yordarken uyumluluğun pozitif yönde anlamlı düzeyde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın ve kuramsal bilgiler ışığında açıklanmış olup birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between public speaking anxiety and five factor personality traits in pre-service teachers. The research model is relational survey model. The participants of the study are university students studying at Selçuk University Faculty of Education and Erciyes University Faculty of Education in the autumn semester of 2021-2022. The sample of the study consists of students studying in various programmes of these faculties. Convenient sampling method was used in the selection of participants. The study included 503 students selected by this method. Public Speaking Anxiety Scale was used to determine students' public speaking anxiety and Quick Big Five Personality Test was used to measure five-factor personality traits. Independent samples t-test was applied to examine public speaking anxiety according to gender. According to the t test results, public speaking anxiety, agreeableness and emotional instability showed a significant difference in favour of women. One-way analysis of variance (ANOVA) was used to examine public speaking anxiety according to department and grade level. According to the ANOVA results, it was concluded that public speaking anxiety did not differ according to class level and departments. Multiple regression analysis was conducted to examine the predictive effect of five factor personality traits on public speaking anxiety. According to the results of regression analysis, extraversion, openness to experience, emotional stability and conscientiousness predicted public speaking anxiety negatively at a significant level, while agreeableness predicted it positively at a significant level. The findings obtained were explained in the light of the relevant literature and theoretical knowledge and some suggestions were made.