Avrupa'da yükselen aşırı sağ ve Türkiye'den Zafer Partisi örneği
The rise of the far right in Europe and the case of the Zafer Party from Turkiye
- Tez No: 943712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEM OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez, Avrupa'da yükselen aşırı sağ hareketler ile Türkiye'deki Zafer Partisi'nin siyasi konumunu karşılaştırmalı bir perspektiften ele almaktadır. Tez, aşırı sağ kavramının tarihsel gelişimini, Avrupa'daki aşırı sağ partilerin ideolojik temellerini ve Türkiye'de milliyetçilik ile aşırı sağ arasındaki ayrımın nasıl şekillendiğini analiz etmektedir. Araştırmanın temel sorusu, Zafer Partisi'nin geleneksel Türk milliyetçisi bir parti mi yoksa aşırı sağ bir hareket mi olduğu üzerine odaklanmaktadır. Teorik çerçevede, aşırı sağın temel bileşenleri olan otoriterlik, popülist söylemler, göç karşıtlığı ve ulusal kimlik vurgusu detaylandırılarak, Avrupa'daki aşırı sağ partilerin ideolojik konumları incelenmiştir. Özellikle AfD, RN ve Fdl gibi partilerin söylemleri, seçmen profilleri ve politik stratejileri karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Göç krizi ve ekonomik belirsizliklerin bu partilerin yükselişinde nasıl bir rol oynadığı analiz edilmiştir. Zafer Partisi'nin siyasi söylemi, parti programı ve lider kadrosunun açıklamaları, niteliksel içerik analizi yöntemi ile incelenmiş ve Türk milliyetçiliği ile aşırı sağ arasındaki ideolojik sınırlar üzerinden değerlendirilmiştir. Göç meselesinin parti politikalarındaki yeri özel olarak ele alınarak, Avrupa'daki aşırı sağ hareketlerle benzerlik ve farklılıkları ortaya konmuştur. Araştırmanın bulguları, Zafer Partisi'nin söylemlerinin geleneksel Türk milliyetçiliğinden ayrışan ve Avrupa'daki aşırı sağ partilerle belirli ortak noktalar taşıyan bir çizgiye sahip olduğunu göstermektedir. Ancak, Türkiye'nin sosyo-politik yapısı ve tarihsel milliyetçilik geleneği nedeniyle, partinin klasik Avrupa aşırı sağıyla tam anlamıyla özdeşleşmediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, tez hem siyaset bilimi literatürüne hem de güncel siyasal tartışmalara katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the rise of far-right movements in Europe and the political position of the Zafer Party in Türkiye from a comparative perspective. The thesis analyzes the historical evolution of the far-right, the ideological foundations of far-right parties in Europe, and the distinction between Turkish nationalism and far-right politics. The central research question focuses on whether the Zafer Party is a traditional Turkish nationalist party or a far-right movement. The theoretical framework explores key components of the far-right, including authoritarianism, populist rhetoric, anti-immigration stances, and national identity discourse, while providing an in-depth analysis of the ideological positions of major far-right parties in Europe. Specifically, the study examines the AfD (Germany), Rassemblement National (France), and Fdl (Italy) in terms of their rhetoric, voter bases, and political strategies. The role of the migration crisis and economic instability in the rise of these parties is also analyzed. The political discourse, party program, and public statements of the Zafer Party are examined using qualitative content analysis to assess the ideological boundaries between Turkish nationalism and the far-right. The party's stance on immigration is given particular attention, allowing for a comparative evaluation of its similarities and differences with European far-right movements. The findings indicate that the Zafer Party's discourse deviates from traditional Turkish nationalism and shares certain commonalities with European far-right parties. However, due to Türkiye's unique socio-political structure and historical nationalist traditions, the party does not fully align with the classical European far-right. In this context, the thesis contributes both to the academic literature on political ideologies and to contemporary political debates.