Ortaöğretim müzik öğretmenlerinin ihmal ettiği kazanımlara ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examining secondary school music teachers' opinions on neglected learning outcomes
  1. Tez No: 943737
  2. Yazar: MİNE GÜÇ BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL DİNÇ ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma; ortaöğretim müzik öğretmenlerinin herhangi bir sebep veya sebeplerden ötürü ortaöğretim müzik dersi öğretim programda ihmal (göz ardı) etmek durumunda kaldığı kazanımlara ilişkin görüşlerini incelenmeyi amaçlamıştır. Araştırma nicel araştırma deseni ile yürütülmüş, nicel veriler araştırmacılar tarafından geliştirilen anket formu ile toplanmıştır. Anket hazırlandıktan sonra 1 ölçme ve 3 alan uzmanının görüşüne sunulmuş, dönütler doğrultusunda gerekli düzeltmeler yapılarak son şeklini almıştır. Araştırma devlet ve özel ortaöğretim kurumlarında görev yapan müzik öğretmenleri ile yürütülmüştür. Araştırmaya katılacak müzik öğretmenleri seçkisiz örneklem türlerinden basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Toplanan veriler istatiksel analiz programı ile analiz edilmiş, çalışmadan elde edilen sonuçlar tablo halinde sunulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre öğretmenlerin ihmal etme sebepleri sırasıyla“Öğrencilerin ön öğrenmelerinin eksik ve yetersiz olmasından dolayı ihmal ediyorum”,“AYT VE TYT sınavlarına hazırlık yapan öğrencilere ders işleyemediğimden dolayı ihmal ediyorum”,“ Kazanımın öğrenciler için üst düzey, zor ve seviyelerinin üstünde olmasından dolayı ihmal ediyorum”,“Öğrencilerin kazanıma olan ilgi, tutum ve motivasyon eksikliğinden dolayı ihmal ediyorum”,“Kazanımın öğrencilerin olgunluk düzeyine (yaş, fiziksel ve zihinsel) uygun olmamasından dolayı ihmal ediyorum”,“Kazanımın öğrenciler için gerekli olmadığını düşünmemden dolayı ihmal ediyorum”olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle ortaokulda müzik derslerini yürüten müzik öğretmenlerinin kazanımları dikkate alarak ders işlemeleri gerektiği, lise öğretmenlerinin kazanımları aktarırken öğrenci seviyelerini göz önünde bulundurarak içeriği basitten karmaşığa kolaydan zora şeklinde tasarlaması gerektiği, program tasarlayıcılarının Türkiye'deki var olan durum ve gerçekleri göz önünde bulundurarak program tasarlamalarını şekillendirmeleri, gerektiği ve sınav odaklı olan bir ülkede müzik dersine ilginin artırılması için önlemler alınması gerektiği yönünde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the opinions of secondary school music teachers regarding the achievements that they have had to neglect (ignore) in the secondary school music curriculum for any reason. The research was conducted with a quantitative research design, and quantitative data were collected using a survey form developed by the researchers. After the survey was prepared, it was presented to the opinion of 1 surveyor and 3 field experts. The necessary corrections were made in line with the feedback, and the results are presented in the final form. The research was conducted with music teachers working in public and private secondary education institutions. Music teachers who participated in the research were determined by a simple random sampling method, namely, radom sampling types. The collected data were analysed with a statistical analysis program, and the results obtained from the study are presented in a table. According to the results of the research, the reasons why teachers neglect are, respectively,“I neglect because the students' preliminary learning is incomplete and insufficient,”“I neglect because I cannot teach the students who are preparing for AYT and TYT exams,”and“I neglect because the outcome is high, difficult, and above the students' level.”“I neglect it,”“I neglect it because of the students' lack of interest, attitude, and motivation in the outcome,”“I neglect it because the outcome is not appropriate for the maturity level of the students (age, physical and mental),”“I neglect it because the outcome is not necessary for the students.”It was determined that“I neglect it because of my thinking.”For this reason, it has been suggested that music teachers who conduct music lessons in secondary schools should teach lessons by taking the achievements into consideration and that high school teachers should design the content from simple to complex, from easy to difficult, taking into account the student levels while transferring the achievements. In addition, suggestions were made that program designers should shape their program designs by taking into account the current situation and realities in Turkey and that precautions should be taken to increase interest in music lessons in a country that is exam-oriented.