Algılanan ebeveyn tutumları ve anneye bağlanma kalitesinin ergenlerdeki duygusal ve davranışsal sorun düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between perceived parenting attitudes and the quality of attachment to mother with the levels of emotional and behavioral problems in adolescents
- Tez No: 943771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, 11-14 yaş aralığındaki ergenlerde algılanan ebeveyn tutumları ve anneye bağlanma kalitesinin, ergenlerdeki duygusal ve davranışsal sorun düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kesitsel nitelikteki bu araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ilindeki ortaokulda öğrenim gören 812 ergen yaş gurubu öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışmadaki katılımcıların 445'i kız (%54.8), 367'si erkektir (%45.2). Veriler Ebeveyn ve Ergen Onam Formu, Anne-Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ), Kerns Güvenli Bağlanma Ölçeği-Anne (KGB), Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA) özbildirim formu ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between perceived parental attitudes and the quality of attachment to the mother with the levels of emotional and behavioral problems in adolescents aged 11-14. The study group of this cross-sectional research consists of 812 adolescent students studying in middle schools in Istanbul. Of the participants, 445 were female (54.8%) and 367 were male (45.2%). Data were collected using the Parent and Adolescent Consent Form, the Parental Attitude Scale (PAS), the Kerns Security Scale-Mother (KSS), and the Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ).