Sosyal medya kullanımı, yalnızlık ve gelişmeleri kaçırma korkusu (FOMO) ilişkisi
The relationship between social media use, loneliness and fear of missing out (FOMO)
  1. Tez No: 943773
  2. Yazar: GÜLBEYAZ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÖZKENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde neredeyse her bireyin aktif olarak kullandığı sosyal medya, etkileşimli yapısı ve sürekli güncellenen özellikleriyle her geçen gün daha fazla popülerlik kazanmaktadır. Bu popülerlik, bireye avantaj ve dezavantajları birlikte getirmektedir. Bu çalışmada, dijitalleşmeyle birlikte bireyin yaşamına giren yeni kavramlar çerçevesinde sosyal medya, sosyal medya platformları, sosyal medyanın birey üzerindeki etkileri, gelişmeleri kaçırma korkusu (FOMO) ve yalnızlık konuları ele alınmaktadır. Sosyal medyada gelişmeleri kaçırma korkusu, yalnızlık ve sosyal medya kullanımı arasında var olabilecek ilişkileri ortaya koymayı amaçlayan bu çalışma, nicel yöntemler temel alınarak yürütülmüş ve veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri ile gerçekleştirilen çalışmanın sonucunda; iki alt boyutu olan FOMO ölçeği kullanılmış ve sosyal medya kullanımı ile FOMO bileşenleri arasında bu alt boyutlarıyla beraber yüksek düzeyde bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, UCLA yalnızlık ölçeği ile sosyal medya kullanımı ve yalnızlık arasındaki ilişki incelenmiş; ancak iki değişken arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Almost everyone uses social media today, and its interactive structure and constantly evolving features continue to gain popularity. This popularity brings both advantages and disadvantages to individuals. In this study, concepts introduced into individuals' lives through digitalization are examined, with a focus on social media, social media platforms, the effects of social media on individuals, fear of missing out (FOMO), and loneliness. The study aims to reveal potential relationships between FOMO, loneliness, and social media usage. A quantitative research method was adopted, and data were collected through a survey. The research was conducted with students from the Faculty of Communication at Selçuk University. The FOMO scale, which consists of two sub-dimensions, was used, and a significant and strong relationship was found between social media usage and the components of FOMO. Additionally, the UCLA Loneliness Scale was utilized to examine the relationship between social media use and loneliness; however, no significant relationship was found between these two variables.