Three essays in bioeconomics
Biyoiktisat üzerine üç makale
  1. Tez No: 943783
  2. Yazar: VOLKAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Su Ürünleri, Econometrics, Economics, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
This dissertation presents three studies of empirical bioeconomics focusing on Turkish large-scale marine fisheries and their interactions with the market. The first essay aims to assess the supply side of marine fisheries. By using Turkish Statistical Institute Fisheries Micro Data Set (2015-2021) and constructing a generalized fishery model, the logistic growth function, including intrinsic growth rate, carrying capacity, and monthly average stock levels, and the harvest function, including catchability and effort elasticity, are estimated. Then, the obtained stock estimates are used to estimate a stochastic frontier for harvest and factors of inefficiency. The findings illustrate that variations in harvest are primarily caused by stock level fluctuations, rather than fishing effort. It is also found that the fisheries are operating below the maximum sustainable yield (MSY) due to previous exploitation. Although the findings reveal that unit characteristics determine the efficiency of individual fisheries, the aggregate efficiency is found to be influenced by the trends in biomass levels. The second essay seeks to evaluate the demand for seafood in Turkey. A multi-stage budgeting approach is employed, incorporating censored dependent variables, endogeneity, and demographic scaling, utilizing the TurkStat Household Budget Survey 2003 dataset. This study addresses consumption-savings behavior to eliminate the endogeneity issue often overlooked in the literature. Moreover, it introduces a novel approach by integrating demographic scaling with the consideration of censored dependent variables inside systems of demand equations. The results demonstrate that seafood consumption is regarded as a luxury good and less responsive to price fluctuations. Additionally, greater elasticities are found among the households with larger restaurant, tobacco, and alcohol expenditures. The third essay aims to construct a bioeconomic model of Turkish large-scale fisheries within the context of the present fisheries strategy. For this purpose, the Turkish regulatory framework is categorized under a classification of fisheries regimes. Subsequently, utilizing the parameters outlined in preceding sections and additional data acquired from the TurkStat Central Dissemination System, a discrete dynamic programming approach is implemented across various season lengths, fishing capacities, and market shares of fish meal and fish oil (FMFO) factories. The results indicate that attaining maximum sustainable yield (MSY) levels necessitates a substantial decrease in fishing capacity by about 33% and a reduction in season length by 2 months. Furthermore, these measures are illustrated as to produce a net welfare gain attributable to consumer surplus, notwithstanding the decline in fishing profitability. Lastly, it is explained that regulations reducing the market power of FMFO factories and middlemen may reduce the losses in fisher welfare.
Özet (Çeviri)
Bu tez, Türkiye'deki büyük ölçekli deniz balıkçılığına ve bunların piyasayla etkileşimlerine odaklanan üç ampirik biyoekonomik analiz sunmaktadır. İlk makale, deniz balıkçılığının arz tarafını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu Su Ürünleri Mikro Veri Seti (2015-2021) kullanılarak ve genelleştirilmiş bir balıkçılık modeli oluşturularak, içsel büyüme oranı, taşıma kapasitesi ve aylık ortalama stok seviyelerini içeren lojistik büyüme fonksiyonunu ve yakalanabilirlik ve çaba esnekliğini içeren hasat fonksiyonu tahmin edilmektedir. Daha sonra, elde edilen stok tahminleri, hasat ve verimsizlik faktörleri için stokastik sınırın tahmini için kullanılır. Bulgular, hasattaki değişikliklerin balıkçılık çabasından ziyade öncelikle stok seviyesi dalgalanmalarından kaynaklandığını göstermektedir. Ayrıca, balıkçılığın önceki kullanım nedeniyle maksimum sürdürülebilir verimin (MSY) altında faaliyet gösterdiği de bulunmuştur. Bulgular, birim özelliklerinin bireysel balıkçılığın verimliliğini belirlediğini ortaya koysa da toplam verimliliğin biyokütle seviyelerindeki eğilimlerden etkilendiği bulunmuştur. İkinci makale, Türkiye'deki deniz ürünlerine olan talebi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Sansürlü bağımlı değişkenler, içsellik ve demografik ölçeklemeyi içeren çok aşamalı bir bütçeleme yaklaşımından, TÜİK Hanehalkı Bütçe Anketi 2003 veri setini kullanarak faydalanılmaktadır. Bu çalışma, literatürde sıklıkla göz ardı edilen içsellik sorununu ortadan kaldırmak için tüketim-tasarruf davranışını ele almaktadır. Buna ek olarak, talep denklemleri sistemleri içindeki sansürlü bağımlı değişkenlerin dikkate alınmasıyla demografik ölçeklemeyi entegre ederek yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Sonuçlar, deniz ürünlerinin lüks bir mal olarak kabul edildiğini ve fiyat dalgalanmalarına daha az duyarlı olduğunu göstermektedir. Ek olarak, daha fazla restoran, tütün ve alkol harcamalarına sahip haneler arasında daha yüksek esneklikler bulunmaktadır. Üçüncü makale, mevcut balıkçılık stratejisi bağlamında Türk büyük ölçekli balıkçılığının biyoekonomik bir modelini oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, Türk düzenleyici çerçevesi bir balıkçılık rejimleri sınıflandırması altında kategorize edilmiştir. Daha sonra, önceki bölümlerde özetlenen parametreler ve TÜİK Merkezi Dağıtım Sistemi'nden edinilen ek veriler kullanılarak, çeşitli sezon uzunlukları, balıkçılık kapasiteleri ve balık unu ve balık yağı (FMFO) fabrikalarının pazar payları arasında ayrık dinamik programlama yaklaşımı uygulanmıştır. Sonuçlar, maksimum sürdürülebilir hasat (MSY) seviyelerine ulaşmanın balıkçılık kapasitesinde yaklaşık %33 oranında önemli bir azalma ve sezon uzunluğunda 2 aylık kısaltma gerektirdiğini göstermektedir. Dahası, bu önlemlerin balıkçılık karlılığındaki düşüşe rağmen tüketici fazlasına atfedilebilen net bir refah kazanımı getirdiği gösterilmiştir. Son olarak, FMFO fabrikalarının ve aracıların pazar gücünü azaltan düzenlemelerin balıkçı refahındaki kayıpları azaltabileceği açıklanmıştır.