Bahri Memlûklerde Dîvânü'l-Mezalim
Bahr Mamluks Dîvânü'l-Mezalim
  1. Tez No: 277078
  2. Yazar: MEHMET ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÂZIM YAŞAR KOPRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bahrî Memlûklerde, Dîvânü'l-Mezâlim, Sultan ve devlet ileri gelenlerinin iştirak ettiği en yüksek mahkeme konumundadır.Araştırmamız, giriş, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Bahrî Memlûkler hakkında kaynak esreler ve araştırmalara yer verilmiştir. Birinci bölümde, Bahrî Memlûkler'in tarihi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, İslâm Devletlerinde dîvânların teşekkülü ve dîvânlar mevzuu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Memlûklere gelinceye kadar İslâm devletlerinde adalet teşkîlâtı ve adaletin tevzii ele alınmiştır. Dördüncü bölümde Bahrî Memlûklerde Dîvânü'l-Mezâlim konusu ele alınmıştır. Sonuç bölümünde de konuyla ilgili genel bir yorum ve değerlendirme yapılmıştır.Tezimiz, dîvânlar ve dîvânü'l-mezâlim konusu hakkında çalışma yapmak isteyenlere bilgi vereceği kanısındayız. Çünkü Dîvânü'l-Mezâlim mevzusunu açıklarken diğer divânlarda kıyaslamalı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Dîvânü?l Mezâlim was the highest court, in which sultan and major of state were participated to this court.This study is composed of an introduction, two parts, and a conclusion. In the introduction, a general information is given about the Bahrî Memluks. At the first part, information about the formation of divans at the Islamic and Turkic Islamic states is given. In addition, the most important divans are evaluated in this section. The second part is devoted to, Dîvânü?l Mezâlim and its place among the institutions of the Islamic and Turkic Islamic states is dealt until the Memluks. At this part Dîvânü?l Mezâlim is detonly waluated in conclusion general comments and evaluations about the issue areI suppose that, this study of mine would be benefical for those want to make researches on divans and on the Dîvânü?l Mezâlim