İŞKUR'un düzenlediği mesleki eğitim programlarının değerlendirilmesi: Amasya ili örneği
Evaluation of vocational training programs organized by İŞKUR: Amasya province example
- Tez No: 943801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL VAREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Technical Education, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye'de eğitimli işgücü ile beraber teknik anlamda kendisini geliştirmiş bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak mesleki ve teknik bilgiye gereken önem verilmemiş; böylece işgücü piyasasında emek arzı ile talebi arasında dengesizlikler meydana gelmiştir. Bu durum, mevcut işgücü ile talep edilen işgücü nitelikleri arasında uyuşmazlığa yol açmış; işsizliğin önemli boyutlara ulaşmasına sebebiyet vermiştir. Türkiye'de işsizliğin önlenmesinde genel olarak aktif ve pasif istihdam politikaları uygulanmaktadır. Pasif istihdam politikaları, işsizliğin etkilerini azaltmaya yönelik politikalar iken aktif istihdam politikaları, bireylerin bilgi ve becerilerini artırmaya yönelik politikalar olup bireylerin istihdam edilebilirliğinde önemli katkısı bulunmaktadır. Bu çalışmada, aktif istihdam politikalarından mesleki eğitim programları incelenmiş, Amasya ilinde düzenlenen mesleki eğitim programları analiz edilmiştir. Düzenlenen mesleki eğitim programlarının il bazında istihdama katkısına dair değerlendirmelerde bulunulmuştur. Literatürde, İŞKUR'un düzenlediği mesleki eğitim programlarının değerlendirilmesine yönelik bazı çalışmalar bulunmaktadır. Ancak bu çalışmalar, genel olarak aktif işgücü piyasası kapsamında veya farklı illere yöneliktir. Bu çalışmada ise İŞKUR'un düzenlediği mesleki eğitim programlarının Amasya ili özelinde istihdama ne ölçüde katkı sağladığı incelenmiştir. Bu kapsamda, Amasya ili emek piyasası ve düzenlenen mesleki eğitim programları yıllara göre incelenmiş, ilin emek piyasasına dair değerlendirmelerde bulunulmuştur. Düzenlenen programlar ile ildeki işe yerleştirilme oranları incelenmiş; bu oranların istihdama ne derece katkı sağladığı tartışılmıştır. Çalışmanın amacı; İŞKUR'un düzenlediği mesleki eğitim programlarında uygulamadaki sorunların tespitine ve iyileştirmeye dönük olası hamlelerin neler olabileceğine ilişkin literatüre katkı sağlamak ve çözüm önerileri sunmaktır. Tez çalışmasındaki bulguları güçlendirmek ve tezdeki sorunsallara dair uzman görüşünden yararlanmak için Amasya İŞKUR İl Müdürü Sayın Osman Yılmaz ile 13.02.2025 tarihinde yarı-yapılandırılmış bir mülakat gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasında elde edilen bulgulara göre, Amasya ilinde İŞKUR'un düzenlemiş olduğu mesleki eğitim faaliyetlerinin istihdama katkısının yeterli seviyede olmadığı görülmüştür. Hem düzenlenen program sayısının hem de katılımcı sayılarının arttırılması; bu kapsamda ayrıca bu kurslar hakkında vatandaşların bilgilendirilmesine yönelik faaliyetlere ağırlık verilmesi gerektiği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Turkey, there is a need for educated labor force as well as individuals who have developed themselves technically. However, vocational and technical knowledge has not been given due importance, thus creating imbalances between labor supply and demand in the labor market. This situation has led to a mismatch between the existing labor force and the demanded labor qualifications and has caused unemployment to reach significant levels. In Turkey, active and passive employment policies are generally applied to prevent unemployment. While passive employment policies are policies aimed at reducing the effects of unemployment, active employment policies are policies aimed at increasing the knowledge and skills of individuals and have a significant contribution to the employability of individuals. In this study, vocational training programs from active employment policies were examined and vocational training programs organized in Amasya province were analyzed. Evaluations were made on the contribution of vocational training programs to employment on a provincial basis. In the literature, there are some studies on the evaluation of vocational training programs organized by İŞKUR. However, these studies are generally within the scope of active labor market or for different provinces. In this study, the extent to which vocational training programs organized by İŞKUR contribute to employment in Amasya province is examined. In this context, the labor market of Amasya province and the vocational training programs organized were examined by years and evaluations were made on the labor market of the province. The job placement rates in the province with the programs organized were examined and the extent to which these rates contribute to employment was discussed. The aim of the study is to contribute to the literature on the identification of problems in the implementation of vocational training programs organized by İŞKUR and possible moves for improvement and to offer solutions. A semi-structured interview was conducted with Mr. Osman Yılmaz, Provincial Director of Amasya İŞKUR on 13.02.2025 in order to strengthen the findings of the thesis and to benefit from the expert opinion on the problematic issues in the thesis. According to the findings of the thesis, it has been observed that the contribution of vocational training activities organized by İŞKUR in Amasya province to employment is not sufficient. It was suggested that both the number of programs organized and the number of participants should be increased; in this context, it was also suggested that activities to inform citizens about these courses should be emphasized.