Sağlık kurumlarında toplam kalite yönetimi uygulamalarının kurumsal performans üzerindeki etkisinde liderlik davranışlarının aracılık rolü
The mediating role of leadership behaviors in the effect of total quality management practices on organizational performance in healthcare organizations
- Tez No: 943813
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİS BAHA BİÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kuruluşları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
.Günümüz dünyasında yaşanan değişimlerden en fazla etkilenen sektörlerin başında şüphesiz sağlık gelmektedir. Tıpta yaşanan gelişme, hasta beklentilerinin çeşitlilik göstermesi, çok farklı meslek mensuplarının bir arada hizmet sunması, sağlık harcamalarının her geçen gün artması vb. nedenler sağlık kurumlarının karmaşık yapıya sahip olmasını sağlamaktadır. Rekabetin bu kadar şiddetli olduğu yeni dünyada, sağlık kurumlarının da faaliyetlerini başarılı olarak gerçekleştirebilmesi için önemli çalışmalar yapmaları gerekmektedir. Tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de başarının anahtarı olarak toplam kalite yönetimi uygulamaları kilit rol oynamaktadır. Toplam kalite yönetimi uygulamaları ile elde edilmek istenen güvenli hastaneyi inşa etmek, etkili sağlık hizmeti sunmak, teknolojik yenilikleri kazandırmak, karşılaşılan hataları ortadan kaldırmak, çalışma koşullarını iyileştirmek, birlikte yönetmek gibi hasta, çalışan ve hastane için olumlu gelişimleri sağlamaktır. Rakiplerine karşı kazanım elde etmek isteyen sağlık kurumları, toplam kalite yönetimi çalışmalarını etkililik, ekonomiklik ve verimlilik ilkeleri çerçevesinde uygulamaları ile kurumsal performansları artmaktadır. Karmaşık yapıda olan sağlık kurumlarında toplam kalite yönetimi çalışmalarını uygulayabilmek kolay olmamaktadır. Bu süreçte önemli görevleri üstlenen başarılı liderlere ihtiyaç vardır. Liderlerin bu süreçte çalışanlara karşı yaklaşımları başarının derecesini belirlemektedir. Sağlık sektörünün ülke genelinde organizasyonunu gerçekleştiren Sağlık Bakanlığı, toplam kalite yönetimi çalışmalarına son derece önem vermekte ve süreç içerisinde sürekli kontrollerini yapmaktadır. Bu nedenle sağlık kurumlarında toplam kalite yönetimi uygulamalarını başarılı yürütebilmede liderlere önemli görevler düşmektedir. Bu nedenle çalışmada, sağlık kurumlarında toplam kalite yönetimi uygulamalarının kurumsal performans üzerindeki etkisinde liderlik davranışlarının aracılık rolünü ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, sağlık kurumlarında çalışanların toplam kalite yönetimi, liderlik davranışı ve kurumsal performansı algılamaları arasında anlamlı ilişkinin olup olmadığı incelenmiştir. Aynı zamanda demografik faktörlerin de bu değişkenler üzerindeki etkileşimi değerlendirilmiştir. Araştırma evrenini Sivas ilinde bulunan tüm hastaneler oluşturmasına rağmen araştırma izni verilen sağlık kurumlarında çalışma gerçekleştirilmiştir. Yönetim kademesinde çalışan kişilerin dahil olmadığı araştırmada 613 sağlık çalışanlarına yüz yüze anket uygulanmıştır. Ulaşılan veriler SPSS 26.0 ve AMOS 24.0 paket programlarında analiz yapılmıştır. Analiz aşamasında; ölçeklerin güvenilirliğini test etmek için“Cronbach Alpha”, analize uygunluğunu değerlendirmek için“Çarpıklık- Basıklık”, ölçeklere yönelik“Açımlayıcı- Doğrulayıcı Faktör Analizi”, değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için“Pearson Korelasyon Analizi”, ölçeklere ait“Tanımlayıcı İstatistikler”, demografik faktörlere farklılık olup olmadığını belirlemek için“t Testi ve ANOVA Analizi”uygulanmıştır. Çalışmanın temel amacını oluşturan toplam kalite yönetiminin kurumsal performans üzerindeki etkisinde liderlik davranışının aracılık etkisi“Yapısal Eşitlik Modellemesi”kullanılarak test edilmiş ve aracılık analizi için Baron ve Kenny'in önerdiği model uygulanmıştır. Analizler sonucunda sağlık çalışanları ile gerçekleştirilen çalışmada toplam kalite yönetiminin kurumsal performans üzerindeki etkisinde liderlik davranışının“kısmi aracılık etkisi”olduğu tespit edilmiştir. Sağlık kurumlarında toplam kalite yönetimi uygulamalarının kurumsal performans üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak ve aynı zamanda bu süreçlerde liderlik davranışının kurumsal performansı artırma konusundaki aracılık etkisini test etmek açısından çalışmanın literatüre önemli katkısı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
.Health is undoubtedly one of the sectors most affected by the changes in today's world. Developments in medicine, diversity of patient expectations, the fact that many different professions provide services together, increasing healthcare expenses, etc. cause healthcare institutions to have a complex structure. In the new world where competition is so fierce, healthcare institutions need to do important work to carry out their activities successfully. As in all sectors, total quality management practices play a key role as the key to success in the health sector. The aim of total quality management applications is to build a safe hospital, provide effective health services, introduce technological innovations, eliminate errors, improve working conditions, and provide positive developments for patients, employees, and the hospital, such as managing together. Health institutions that want to gain gains against their competitors increase their corporate performance by implementing total quality management studies within the framework of the principles of effectiveness, economy and efficiency. It is not easy to implement total quality management studies in complex healthcare institutions. Successful leaders who undertake important tasks in this process are needed. The approach of leaders towards employees in this process determines the degree of success. The Ministry of Health, which organizes the health sector throughout the country, attaches great importance to total quality management studies and carries out continuous checks throughout the process. For this reason, leaders have important duties in the successful implementation of total quality management practices in health institutions. For this reason, this study aims to reveal the mediating role of leadership behaviours in the effect of total quality management practices on organisational performance in health institutions. In this direction, it was examined whether there is a significant relationship between the perceptions of total quality management, leadership behaviour and corporate performance of employees in health institutions. At the same time, the interaction of demographic factors on these variables was also evaluated. Although the research universe consisted of all hospitals in Sivas province, the study was carried out in health institutions that were granted research permission. In the research, which did not include people working at the management level, a face-to-face survey was applied to 613 healthcare professionals. The obtained data were analyzed using SPSS 26.0 and AMOS 24.0 package programs. In the analysis phase; 'Cronbach Alpha' to test the reliability of the scales, 'Skewness - Kurtosis' to evaluate the suitability of the scales for analysis, 'Exploratory - Confirmatory Factor Analysis' for the scales, 'Pearson Correlation Analysis' to evaluate the relationship between variables, 'Descriptive Statistics' of the scales, 't Test and ANOVA Analysis' to determine whether there is a difference in demographic factors. The mediating effect of leadership behaviour on the effect of total quality management on corporate performance, which constitutes the main purpose of the study, was tested using 'Structural Equation Modelling' and the model proposed by Baron and Kenny was applied for mediation analysis. As a result of the analyses, it was determined that leadership behaviour has a 'partial mediating effect' in the effect of total quality management on corporate performance in the study conducted with healthcare professionals. It is thought that the study will make a significant contribution to the literature in terms of revealing the effect of total quality management practices on corporate performance in health institutions and also testing the mediating effect of leadership behaviour on increasing corporate performance in these processes