Türkiye'de yenilenebilir enerji projelerinde finansman sorunları ve çözümleri
Financing problems and solutions in renewable energy projects in Turkey
  1. Tez No: 943817
  2. Yazar: MURAT ERÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, Türkiye'de yenilenebilir enerji projelerinin finansmanı konusunda kapsamlı bir analiz sunmaktadır. Yenilenebilir enerji, küresel iklim değişikliği ile mücadele etmenin ve enerji güvenliğini sağlamanın anahtar unsurlarından biridir. Fakat, bu projelerin hayata geçirilmesi ve yaygınlaştırılması, finansal açıdan birçok engelle karşılaşmaktadır. Tez, Türkiye'deki yenilenebilir enerji projelerinin finansmanında yaşanan temel zorlukları tespit eder ve bu zorlukların aşılması için olası çözüm yollarını önerir. Bu zorluklar arasında yüksek yatırım maliyetleri, düşük kârlılık, siyasi ve düzenleyici belirsizlikler ve fosil yakıtlara olan bağımlılık sayılabilir. Çözüm önerileri arasında, devlet desteğinin artırılması, yenilenebilir enerji teknolojilerinin maliyetlerini azaltacak Ar-Ge faaliyetlerine yatırım yapılması, yenilenebilir enerjiye ilişkin mevzuatın iyileştirilmesi ve yenilenebilir enerji projeleri için alternatif finansman modellerinin geliştirilmesi bulunmaktadır. Bu tez, Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanındaki potansiyelini tam anlamıyla değerlendirmesine katkı sağlayacak stratejiler ve politikalar oluşturmak için önemli bir referans niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a comprehensive analysis of the financing of renewable energy projects in Turkey. Renewable energy is a key element in combating global climate change and ensuring energy security. However, the implementation and proliferation of these projects face many financial obstacles. The thesis identifies the main difficulties encountered in the financing of renewable energy projects in Turkey and proposes possible solutions to overcome these difficulties. These difficulties include high investment costs, low profitability, political and regulatory uncertainties, and dependence on fossil fuels. Among the proposed solutions are increasing government support, investing in R&D activities that will reduce the costs of renewable energy technologies, improving legislation related to renewable energy, and developing alternative financing models for renewable energy projects. This thesis serves as an important reference for developing strategies and policies that will fully exploit Turkey's potential in the field of renewable energy.