Türkiye enerji sektöründeki çağrı merkezleri üzerine bir araştırma
A research on call centers in the Turkish energy sector
  1. Tez No: 943818
  2. Yazar: PELİN ERÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Enerji; gereksinimlerin karşılanması, sürdürülebilirlik, hayatın devamlılığı ve diğer taraftan ekonomik, beşerî ve sosyal kalkınmanın karşılanabilmesi için en önemli hususlar arasındadır. Enerji tüketicisinin enerji ihtiyacı, nüfusun artması, teknolojinin gelişmesi ve ülkelerin sanayi gelişmelerindeki ilerlemelere bağlı olarak git gide artmıştır. Artan bu enerji gereksinimini karşılamak için çeşitli enerji kaynakları aramalarına başlanmıştır. Bu çalışmada çağrı merkezi çalışanlarının sektörel ilişki ve bilgi seviyelerinin iş doyumu ile olan bağlantı düzeyinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu yönde ülkelerin yaşam tarzlarına göre ihtiyaçları doğrultusunda iş tatminleri çeşitlilik göstermektedir. Bu çerçevede iş tatmini, ihtiyaçlar ve yaşam tarzı ilişkisinin tespiti yapılmaya çalışılmıştır. Ayrıca enerji ve çağrı merkezlerinin ülke ekonomileri üzerinde olan etkileri ve buna bağlı enerji ve çağrı merkezinin, sosyal hayat, çevresel ve siyasi faktörler üzerindeki katkılarını içeren bir analizi yapılarak konu ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the most important issues for meeting the requirements, sustainability, continuity of life and meeting economic, human and social development on the other hand. Energy consumer needs have increased gradually due to the increase in population, the development of technology and the progress in industrial development of countries. The search for various energy sources has been initiated to meet this growing energy requirement. In this study, it was aimed to determine the level of connection between sectoral relationship and knowledge levels of call center employees with job satisfaction. In this direction, job satisfaction varies according to the needs of countries according to their lifestyle. In this context, it was tried to determine job satisfaction, needs and lifestyle relationship. In addition, an analysis was made that includes the effects of energy and call centers on the economies of the country and the contributions of the energy and call center on social life, environmental and political factors.