Okulöncesi-anasınıfı eğitiminde bilişsel ve dil eğitimine yönelik kitapların tasarım sorunları ve uygulamaları
  1. Tez No: 94383
  2. Yazar: KADİR ŞİŞGİNOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. SELÇUK DUMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Okulöncesi-anasınıfı eğitiminde bilişsel ve dil eğitimine yönelik kitapların tasarım sorunları ve uygulamaları konusunda yapılan bu araştırma, K.T.Ü Sosyal Bilimler Enstitüsü, Güzel Sanatlar Resim-iş Eğitimi Anabilim Dah'nda yüksek lisans tezi olarak hazırlandı. Okulöncesi-anasınıfı eğitimine yönelik kitapların tasarımındaki etkenleri, çağdaş görünümlü ve içerikli kitapların tasarımında izlenebilecek yöntem ve ilkeleri belirlemek, bu konuda yapılan çalışmalardan örnekler sunabilmek amacı ile bu çalışma yapıldı. Araştırmada betimsel yöntem kullanıldı. Okulöncesi kitapları ve çocuk kitabı tasarımı konusunda literatür taraması yapıldıktan sonra araştırmanın teorik yapısı belirlendi. Araştırmanın evrenini okulöncesi-anasınıfı eğitiminde bilişsel ve dil eğitimine yönelik kitaplar oluştururken, bu alanda tipik özellikler gösteren 700 kitap örneklem olarak seçildi. Yapılan planlama doğrultusunda bu alanda uzman kişilerin görüşlerinden yararlanıldı. Araştırma ile ilgili bulgular bir alt amaçla ele alınarak analiz edildi. Sonuçları örneklerle desteklendi. Araştırmada tasarım sorunlarının bir bütünlük içerdiği görüldü. Çünkü; kitabın tasarımı sadece sonuçtur. Bu sonucun oluşmasını sağlayan ana etkenler, a. Çocuğun Görsel Eğitimi ve Psikolojik Temelleri, b. Çocuğun Görsel Eğitiminin Bilişsel ve Dil Eğitimine Katkısı, c. Çocuğun Bilişsel ve Dil Eğitiminde Kitabın ve Kitap Tasarımının Önemi, d. Kitabın Ticari Bir Ürün Olarak Kimliği olmak üzere dört genel başlık altında toplandı. Kitap tasarımında yaşanan sorunları daha belirginleştirmek, okulöncesi-anasınıfı kitaplarının tasarımını sorunsuz kılmak için kitaplar tasarım bütünlüğünü oluşturan resimleme, tipografı, sayfa düzeni, fiziksel yapı ve dil kullanımı açısından incelenerek, sorunların giderilmesine yönelik öneriler geliştirildi. Vll
Özet (Çeviri)
This study, made on the subject of the books and it's planing cases, practices aimed at the cognitive and language education in Pre-School and Kindergarden training, has been prepared as master thesis at the fine Arts picture- Work Traning Social Sciences Institute at Karedeniz Tecnical University. The mentioned study above has been done in order to put forward the examples of being made on this subject, investigate the elements to projecting of books devoted to the education of Pre-School and Kindergarden training, and exaimine principles and methods are used in the desing of the books have modern views and contents. Descriptive method has been used on this study. The theoretical structure of the research has been defined after completing the literature inguiries on related books.. The main aim of this study was to examine the books directed to cognitive and language training in Pre-School and Kindergarden education and totaly 700 books were chosen as sample. The thoughts and opinions of some specialists have been taken concerning the one main findings results. Have been supported by taking in hand in two different groups and also the assertions have been supported by the sufficient expressions and examples. Findings showed that some planning problems had conyained a consistence. Planning of the book was only the result. The main factors providing this result have been divided in four general topics such as ; a. Visual training of the child and its psychological fundementals b. Effect of visual training of the child to his/her cognitive and language education c. The importance of the book and book planning in the cognitive and language education of the child d. The book as a commercial product For defining the problems on the subject of book planning, books were examined in relation to the illustration, page setting physical structure, typograpy, use of language. Some suggestions were done to overcome the problems and made the book planning clear. Vtu