Hiperfenilalaninemili hastalarda kan ve beyin fenilalanin düzeylerinin ölçümü ile farklı tedavi yöntemlerinin etkinliklerinin değerlendirilmesi
The measurement blood and brain phenylalanine level in hyperphenylalaninemic patients and evaluation the efficiency of the treatment
- Tez No: 943851
- Danışmanlar: PROF. FATİH SÜHEYL EZGÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hepatik PAH enzimini veya pterin metabolizmasında yer alan enzimleri kodlayan genlerdeki mutasyonlar HPA ile sonuçlanır ve tedavi edilmediği taktirde beyin hasarına neden olabilir.Günümüzde HPA'nın tedavisinde PHE kısıtlı diyet çok yaygın olarak uygulanmakta olup, diyete alternatif tedaviler de gündeme gelmiştir. Bu anlamda PAH enziminin kofaktörü olan ve enzimin işlevselliğini artırdığı düşünülen BH4 tedavisi diyete alternatif olarak en sık uygulanan tedavidir. HPA hastalarının bu tedaviye yanıtlılığının anlaşılabilmesi için BH4 yükleme testi yapılması gerekmektedir.Bu çalışmada bölümümüzde izlenen HPA hastalarımıza BH4 yükleme testi yapılarak, hastalarımızın ilaca olan yanıtlılığı tespit edilmiştir. Buna göre 41 hastadan 16'sının teste göre yanıtlı olduğu görülmüş ancak birinde ilaç tedavisi başlandıktan sonra diyet PHE içeriği yeterli düzeyde artırılamadığından, tedavi aşamasındayken hasta BH4 yanıtsız olarak kabul edilmiştir. Yanıtlı vakalardan ikisinde BH4 metabolizması bozukluğu vardı. Yanıtlı olan diğer vakaların büyük kısmı, literatür bilgileriyle uyumlu olarak hafif/orta düzeyde HPA sınıfındandı.Hastalık patogenezine bakıldığında esas nedeninin kesin olmamakla birlikte beyin PHE düzeyinin artmış olması düşünüldüğünden, bu çalışmada da seçilen bazı hastalarımızda beyin PHE düzeyi ölçümü yapılması için MRS yöntemi uygulanmıştır. Bunun sonucuna göre hastalara uygulanan tedavi ile beyin PHE düzeyinde düşme olduğu görülmüştür. Diyet tedavisi alan hastalarda bu düşme istatiksel olarak anlamlı iken, ilaç tedavisi alanlardaki düşmenin istatiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Vaka sayısının azlığı, kan-beyin bariyerindeki bireysel farklılıkların bu sonuçları etkileyebileceği düşünülmektedir.Sonuç olarak, hastalar için en ideal tedavi seçeneğinin belirlenmesi ve tedaviye hayat boyu devam edilmesi veya kesilebilmesi durumunun tespiti için MRS yöntemi ile beyin PHE düzeylerinin ölçümünün yapılması yeni bir biyokimyasal belirteç olarak rutin uygulamada kullanılabilir. Ancak bunun, hangi hastalara ne zaman uygulanması gerekliği ve sonuçların ne şekilde değerlendirilmesi hakkında kesin bilgilerin olması için daha fazla hasta üzerinde yapılmış daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Defects in either PAH or the production of recycling of BH4 may result in HPA and if left untraeted, HPA can lead to profound brain damage. Today worlwide advocate lifelong adherence to a PHE-restricted diet to maintain blood PHE concentrations within recommended treatment ranges and nowadays the alternative treatment methods are very popular. One of them is the BH4 treatment which is cofactor of PAH enzyme and is thought to be increased the activity and function of the enzyme. For determining response to BH4 should be performed BH4 loading test in HPA patients.In this study, we determined the BH4 responsive patients by using the BH4 loading test. We determined significant decline in plasma PHE concentration after oral BH4 administration in 16 of 41 patients but the PHE tolerance of one of this patients couldn?t be increased adequatly and this patient has been accepted as non-responsive in the treatment period. Two patients had the disorders of BH4 metabolism. The other patients were in mild or moderate HPA classes generally similar to the literature knowledge.The pathogenesis of brain dysfunction in HPA is still unknown, but it?s believed that the most important reason is the brain PHE level. Therefore we investigated in our ten HPA patients the PHE level in the brain by using the MRS technique. According to the results the brain PHE levels were decreased after the treatment. This reduction was statistically significant in the patients who are being treated with PHE-restricted diet, but this was not significant in the patients who are followed under BH4 therapy. We thought that the numbers of patients and the individual differences of the blood-brain barrier can be affected tis result.As a result, the assessment of under different dietetic conditions or following oral BH4 therapy can provide a new biochemical parameter to be included among critaria for assessing patients with regard to discontinuation or continuation of therapy. Therefore, MRS investigations may have a potential for optimising individual treatment strategies. But we need ofcourse more extensive studies to standardize this method.