Fenilalanin hidroksilaz enzim eksikliğine moleküler gen analizleri metoduyla tanı konulması
To diagnose the phenylalanine hydroxylase enzyme deficiency with the method of molecular gene analysis
- Tez No: 195457
- Danışmanlar: PROF.DR. MUNİS DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Fenilalanin hidroksilaz (FAH) enzimi fenilalaninin tirozine hidroksilasyonunu katalizleyen hepatik bir enzimdir. FAH enzimi eksikligi sonucunda kanda, idrarda, beyinde ve diger vücut sıvılarında yüksek konsantrasyonda fenilalaninin ve metabolitleri (fenil pirüvik asit, fenil laktik asit, fenil asetik asit) birikir. Bu durum hiperfenilalaninemi (HFA) olarak bilinir. Normalin üzerindeki fenilalanin seviyeleri sinir sistemi hücrelerine toksiktir ve fenilketonüri (FKÜ) hastalarında beyin gelisimi ve fonksiyonunda geri dönüsümsüz anormalliklere neden olur. FKÜ, amino asit metabolizmasının en yaygın dogumsal hatalarından biridir. nsan genomunda FAH enzimi kodlayan gen 12q22-q24.1 kromozomunda yerlesir. Bu gen yaklasık olarak 90 kb uzunlugunda olup ve 13 ekzon içerir. HFA' ya neden olan FAH geninde su ana kadar 420' nin üzerinde mutasyon belirlenmistir. Gen dizisinde küçük degisimlere neden olan 31 farklı polimorfizm tanımlanmıstır. FAH geninde meydana gelen mutasyonlar; yanlıs anlamlı (missense), splice-site ve anlamsız (nonsense) mutasyonlar ile küçük delesyonlar ve insersiyonlardır. Çok sayıdaki mutasyonlar yüzünden hastaların çogu bilesik heterozigottur (compound heterozygosity). Bu durum hastalıkla ilgili fenotipik çesitliligi açıklar. FAH eksikligi çevrenin ve genotipin etkili oldugu multifaktöriyel bir hastalıktır. Bu yüzden FAH genotipi, fenotipin saglam bir göstergesi olmayabilir. Bu mutasyonların sıklıgı ve dagılımı farklı populasyonlarda analiz edilmistir ve belirli etnik gruplar haricinde genel populasyonda baskın ya da yaygın FKÜ iliskili mutasyonlar yoktur. Bu çalısma, FKÜ tanısı konmus 11 hastada R261Q mutasyonunu belirlemek için yapılan Restriksiyon Fragmentinin Uzunluk Polimorfizmi (Restriction Fragment Length Polymorphism; RFLP) analizlerini ve bu hastaların kardeslerinde tasıyıcılık tespiti için yapılan Degisken Sayıdaki Ardısık Tekrarlar (Variable Number of Tandem Repeats; VNTR) analizlerini içermektedir. R261Q mutasyonuna yönelik olarak çogaltılan Fenilalanin Hidroksilaz (FAH) geni PCR ürünü Hinf I restriksiyon enzimi ile direkt mutasyon analizine tabi tutulmustur. 11 ailenin hiçbirinde R261Q mutasyonuna rastlanmamıstır. VNTR dizileri Polimeraz Zincir Reaksiyonu (Polymerase Chain Reaction; PCR) kullanılarak çogaltılmıs ve PCR ürünü jelde yürütülmüstür. 11 aileden 4 tanesi informatif, 7 tanesi ise noninformatif bulunmustur. Ancak yaptıgımız çalısmada RFLP ve VNTR sonuçları uyum göstermedigi için kardeslerin tasıyıcı olup olmadıkları konusunda herhangi bir yorum yapılamamıstır.
Özet (Çeviri)
Phenylalanine hydroxylase (PAH) is a hepatic enzyme that catalyses the hydroxylation of phenylalanine to tyrosine. The result of PAH deficiency phenylalanine and its metabolits (phenyl pyrivuc acid, phenyl lactic acid, phenyl acetic acid) increase in the blood, urine, brain and other body fluids. This is known hyperphenylalaninemia (HPA). The abnormal levels of phenylalanine are toxic for nervous system cells and cause irreversible anomalies in brain development and function. PKU is a general inborn error of amino acid metabolism. In teh human genome the gene that codes PAH enzyme places chromosome 12q22-q24.1. This gene spans about 90 kb and contains 13 exons. More than 420 PKU mutations that cause HPA have been identified until now. Thirty-one different polymorphisms causing minor changes in the gene sequence have been identified. Mutations observed in the PAH gene iclude missense, splice-site and nonsense mutations, small deletions and insertions. Due to the large number of mutations most of the patients are compound heterozygotes. This explains phenotypic variability observed in this disease. Phenylalanine hydroxylase deficiency is a `multifactorial disorder? in that both environment and genotype are necessary causal components of disease. For this reason PAH genotype may not be a robust predictor of phenotype. The frequency and distribution of these mutations have been analyzed in different populations and there are no predominant or common PKU-associated mutations in the general population with the exception of certain ethnic groups. This study contains the Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP) analysis to determine R261Q mutation in PKU patients and Variable Number of Tandem Repeats (VNTR) analysis to determine carrier detecting. The Phenylalanine Hydroxylase (PAH) gene which was amplified by PCR to determine R261Q mutation was performed direct mutation analysis with Hinf I restriction enzyme. We didn?t coincide R261Q mutation in any of the 11 patients. VNTR sequences were amplified using PCR and PCR product was run on the gel. With this method 4 families were found to be informative and 7 families were found to be noninformative out of 11. But in this study we couldn?t comment whether the siblings are carrier because the result of VNTR and Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP) analysis are not accord each other.