Öğretmenlerde tükenmişlik ile yükleme biçimi, cinsiyet, eğitim düzeyi ve hizmet süresi değişkenleri arasındaki yordayıcı ilişkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 94386
  2. Yazar: SONAY DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER GÖKÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
02. ÖZET Bu araştırmada öğretmenlerde tükenmişlik ile yükleme biçimi, cinsiyet, eğitim düzeyi, hizmet süresi değişkenleri arasındaki yordayıcı ilişkiler incelenmiştir. Araştırma grubu, Trabzon il merkezindeki çeşitli liselerde görev yapan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 188 erkek, 112 bayan olmak üzere toplam 300 öğretmenden oluşmuştur. Öğretmenlere; Papatya (1987) tarafından Tükçe'ye uyarlanan“Yükleme Biçimi Ölçeği”, Tümkaya (1996) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Öğretmen Tükenmişliği Ölçeği”ve çeşitli değişkenler hakkında bilgi toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Araştırma betimsel yöntem ile yapılan bir alan taraması niteliğindedir. Elde edilen verilerin analizlerinde SPSS programından yararlanılmış, incelenen değişkenlerin öğretmenlerde tükenmişliği yordayıp yordamadıklan çok yönlü hiyerarşik regresyon analizi ile araştırılmıştır. Bulgular; hizmet süresi ve genel-özel yükleme biçiminin öğretmenlerde işe bağlı stresle başa çıkma konusundaki tükenmişliği tek başlarına yordadıklannı, hizmet süresi ve genel yüklemeler arttıkça tükenmişliğin daha fazla yaşandığım göstermiştir. Öğrencilere yönelik tutumlar konusundaki tükenmişliği; cinsiyet, eğitim düzeyi ve içsel-dışsal yükleme biçimlerinin tek başlarına yordadıklan bulunmuştur. Bayan, eğitim düzeyi yüksek ve dışsal yükleme yapan öğretmenlerde tükenmişlik daha yoğun yaşanmaktadır. Eğitim düzeyi ve hizmet süresi değişkenlerinin aynı zamanda öğretmenlerde iş doyumu konusunda görülen tükenmişliği de tek başlarına yordadıklan bulunmuştur. Eğitim düzeyi arttıkça, hizmet süresi azaldıkça tükenmişlik daha çok yaşanmaktadır. Hiçbir değişkenin görülen idari destek konusundaki tükenmişliği yordamadığı bulunmuştur. Elde edilen bulgulara yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur. VII tC VUKSEKÖĞRk T İr-Î KURÜIU' DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY The aim of this study is to investigate the predictive relationships between teacher burnout and attribution styles, gender, level of education, working period of teachers. Field survey model of descriptive research method was used in this study. 300 volunteer teachers (188 mode, 1 12 female) working at various high schools in Trabzon city Constituted the sampling. For obtaining data, Teacher Burnout Scale, Scale of Attribution Styles and an Information Form were administered to all the teachers. Data were analysed with the help of multiple Hierarchical Regression Analysis on SPSS program. Findings showed that, burnout related to coping with job stress arises more on the teachers have more working period and use more general attributions. The teachers who are female, more educated and using external attributions experience more burnout related to attitudes toward students. The more educated and the less experienced teachers experience more burnout related to job satisfaction. None of the variables predict the burnout related to adminitrative support. Some suggestions were given according to the findigs. VIII