Maneviyat ile travma sonrası gelişim arasındaki ilişkide sosyal desteğin aracı rolü
The mediating role of social support in the relationship between spirituality and post-traumatic growth
  1. Tez No: 943890
  2. Yazar: HATİCE MUALLA SOYTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmanın temel amacı, maneviyat ile travma sonrası gelişim arasındaki ilişkide sosyal desteğin aracı rolünün tespit edilmesidir. Bunun yanı sıra sosyo-demografik değişkenlerle (cinsiyet, yaş, medeni durum ve eğitim düzeyi) travma sonrası gelişimin incelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmanın yöntemi nicel araştırma yönteminden ilişkisel (korelasyonel) tarama modelidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Manevi Yönelim Ölçeği”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve“Travma Sonrası Gelişim Envanteri”kullanılmıştır. Örneklem ise 306'sı kadın ve 109'u erkek olmak üzere toplam 415 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre manevi yönelim ile çok boyutlu algılanan sosyal destek ve travma sonrası gelişim arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Aracılık analizi sonuçlarında ise maneviyat ile travma sonrası gelişim arasındaki ilişkide sosyal desteğin kısmi olarak aracı rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the mediating role of social support in the relationship between spirituality and post-traumatic growth. Additionaly, the study investigates post-traumatic growth with socio-demographic variables (gender, age, marital status and education level). The research employs a quantitative method using a correlational survey model. Data were collected through the“Personel Information Form”, the“Spiritual Orientation Scale”, the“Multidimensional Perceived Social Support Scale”and“Post-Traumatic Growth Inventory”. The sample consisted of 415 participants, including 306 females and 109 males. The findings indicate that there are moderate and statistically significant relationships between spirituality, perceived social support, and post-traumatic growth. Mediation analysis results showed that social support partially mediates the relationship between spirituality and post-traumatic growth.