Fotovoltaik santrallerde verimlilik analizi: sıcaklık, kirlenme ve panel yaşlanmasının enerji üretimine etkisi
Efficiency analysis in photovoltaic power plants: the impact of temperature, soiling and panel aging on energy generation
  1. Tez No: 943892
  2. Yazar: ÖZGESU ÇUTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde enerji talepleri hızla artmakta ve fosil yakıtların ömrü gitgide azalmaktadır. Fosil yakıtların tükenme ve çevreyi kirletme eğilimi, son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımları hızlandırmıştır. Güneş, yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemli bir rol oynamaktadır. Güneş enerjisi santralleri, kara ve bina çatılarına kurulmakta ve kullanıcılara temiz enerji sağlamaktadır. Güneş enerjisi santrallerinin kurulumu öncesinde, tasarım ve üretim hatalarını tahmin etmek için projenin bilgisayar ortamında simülasyon programlarıyla çalışılabilir. Bu sayede, inşa edilecek güç santralinin verimliliği en üst seviyeye çıkarılabilmektedir. Bu tez çalışmasında Kahramanmaraş ilinin endüstriyel tesisinde 1,945 MWp ve 1,4 MWe kurulu güce ve elektriksel güce sahip bir fotovoltaik santral PVSyst V7.1.0 demo yazılımı ve PVSolPremium 2022 demo yazılımı kullanılarak modellenecektir. Gerçek elektrik enerji üretim verileri ile yazılımların hesapladığı elektrik enerji üretim verileri kıyaslanacaktır. PVSyst simülasyon programıyla, santralın günlük ve yıllık elektrik enerji üretim kapasitesi belirlenmiş ve simülasyon sonuçları göz önünde bulundurularak sistemin performansı analiz edilecektir. Güç üretimi, etkinlik, enerji kaybı ve karbon salınımı gibi performans ölçütleri, PVSyst simülasyonu ve saha ölçümleriyle incelenecektir. Bu şekilde, gerçek performans ile simülasyon sonuçları arasındaki farklar değerlendirilerek iyileştirmeler önerilecektir.
Özet (Çeviri)
Energy demands are rapidly increasing in today's world, while the lifespan of fossil fuels is decreasing. The trend of fossil fuels depleting and polluting the environment has accelerated investments in renewable energy sources in recent years. Among renewable energy sources, solar energy plays a significant role. Solar energy power plants are installed on land and building rooftops, providing users with clean energy. Before the installation of solar energy power plants, simulation programs can be used to anticipate design and production errors in the project. This allows the efficiency of the power plant to be maximized. In this thesis, a photovoltaic plant with a capacity of 1.945 MWp and 1.4 MWe in an industrial facility in Kahramanmaraş province will be modeled using PVSyst V7.1.0 demo software and PVSolPremium 2022 demo software. Real electricity production data will be compared with the electricity production data calculated by the software. With the PVSyst simulation program, the daily and annual electricity production capacity of the plant will be determined, and the performance of the system will be analyzed considering the simulation results. Performance criteria such as power generation, efficiency, energy loss, and carbon emissions will be examined with PVSyst simulation and field measurements. Thus, differences between actual performance and simulation results will be evaluated, and improvements will be suggested.