Uzmanların egzersiz ve sporun yapılmasına yönelik teşvik nedenleri ve sağlık açısından öneminin araştırılması
  1. Tez No: 94393
  2. Yazar: GÜLAÇTI TOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ERŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
XIV ÖZET Bu çalışmanın amacı, uzmanların egzersiz ve sporun yapılmasına yönelik teşvik nedenleri ve sağlık açısından öneminin araştırılmasıdır. Bu amaçla uzmanların egzersiz ve sporun yapılmasına yönelik tavsiye nedenleri araştırılmış, bu nedenler analiz edilmiştir ve araştırmada egzersiz ve spor sağlık açısından önemli inidir sorusuna cevap aranmıştır. Araştırmada kullanılan veriler anket formu oluşturularak incelendi. Tesadüfü örneklem yöntemiyle belirlenen 200 kişi ankete katıldı. Bunların 100'ü beden eğitimi ve spor öğretmeni; 50 bayan-50 bay ve 100'ü tıp doktoru; 50 bayan-50 bay'dır. 44 madde ve 12 faktörden oluşan Ersen (1995)'in Profesyonel Egzersiz Motivasyon Anketi (PEMI); Trabzon, Nevşehir, Burdur ili merkez ve Sürmene ilçesi merkez hastane ve sağlık ocağında çalışan tıp doktorlarına, ilköğretim okulları ve liselerdeki beden eğitimi ve spor öğretmenlerine uygulandı. Bu çalışmanın sonucunda bayanların erkeklere oranla sağlık ve zindelik için spor yapmayı daha fazla tavsiye ettiği görülmektedir. Yine beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin tıp doktorlarına oranla sağlık ve zindelik için spor yapmayı daha fazla tavsiye ettiği görülmektedir. Ankete katılan beden eğitimi ve spor öğretmenleri ile tıp doktorları sağlık ve zindelik için spor yapma amaçlarım 1. faktör olarak zindelik (fitness), 2. faktör olarak hastalıklardan korunma ve 3. faktör olarak da sağlık olduğunu belirtmektedirler. Bu çalışmanın sonucunda beklendiği gibi beden eğitimi ve spor öğretmenleri ile tıp doktorları sağlık ve zindelik için spor yapmaya yönelik en önemli teşvik nedenini zindelik (fitness) olarak belirtmişlerdir. Bu araştırma bundan sonraki çalışmalara kaynak teşkil edebilmesi yönünden önem taşımaktadır XTV
Özet (Çeviri)
XV SUMMARY The aim of this study is to search the rescans of the medically based professionals to do exercise and sport and to search the importance of at in terms of health. For this reason advices of the medically based professionals to do exercise and sport have been searched and the reasons have been analyzed and if the exercise and sport are useful or not in terms of health are questioned in the research. The data used in the research are examined by composing an inquiry form. Two hundred persons are determined by randomly exemplifying technic. 100 of the inguiries are answered by physical trainig and spor teachers including 50 women and 50 men. The rest 100 inguines are answered by doctors (medically based professionds) including 50 women, 50 men. Professional Exercise Motivation Inventory (Ersen, 1995) including 44 guestions and 12 factors to the medically based professionals of the hospitals and the health centers and physical training and sport teachers of the primary and high school in the center of Trabzon, Nevşehir, Burdur and Sürmene, town of Trabzon. The result of this study shows that women advise doing sport in terms of health and fitness rather than men. Also, the physical training and sport teachers advise doing sport rather than medically based professionals. The answers of physical training and sport teachers and medically based professionals show that there are three aims of doing sport in order to be healthy and fitness the first factor is being fitness, the second factor is to protect oneself from illness and the third one is to be healthy. As it is expected the result of this study shows that physical training and sport teachers and medically based professionals tell that being fitness is the most important and stimulating reason of doing sport. This research is important since it will be the source of researches which will be done later. XV