Global higher education institutes ranking systems: A comparative study
Küresel yükseköğretim kurumları sıralama sistemleri: Karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 943940
  2. Yazar: MAHMOUD BAKR ABDELSALAM SHAFEI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA SOUMMAKİE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Üniversite sıralamalarının küresel önemi, akademisyenlerin, öğrencilerin ve politika yapıcıların karar alma süreçlerini etkileyen akademik kurumların etki faktörünü belirledikleri için ölçülemez. Bu araştırma, en popüler üniversite sıralama sistemlerinden dördünü ayrıntılı olarak incelemeyi amaçlamaktadır: Times Higher Education (THE) Dünya Üniversite Sıralamaları, Quacquarelli Symonds (QS) Dünya Üniversite Sıralamaları, Dünya Üniversitelerinin Akademik Sıralaması (ARWU) ve Akademik Performansa Göre Üniversite Sıralaması (URAP). Her sıralama sisteminin metodolojilerini ve kriterlerini incelemek için karşılaştırmalı bir analiz yürütülmüştür. Bu analizler, üniversite sıralamaları üzerindeki etkilerini açıklamak için akademik itibar, öğretim üyesi-öğrenci oranı, araştırma çıktısı, atıflar, cinsiyet çeşitliliği ve endüstri iş birliği gibi sıralama göstergelerine derinlemesine değinmektedir. Kurumsal mükemmelliği değerlendirmede odaklandıkları hususlar açısından çeşitli sıralamalar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar incelenmektedir. Farklı metodolojilerin analizi, her sıralamanın sahip olduğu güçlü yönlere, zayıf yönlere ve olası önyargılara daha iyi bir anlam kazandıracak ve böylece geçerlilik ve güvenilirlikleri hakkında bir fikir verecektir. Sonuç olarak, bu çalışma paydaşlara yüksek öğrenim kurumu değerlendirmesinin karmaşık manzarasında gezinmeleri için değerli bakış açıları sağlayarak üniversitelerin sıralamaları hakkındaki büyüyen tartışmaya katkıda bulunacaktır. Sonuçlar, üniversite uzman tabanlı itibarının hem THE hem de QS sıralamalarında en etkili ölçüt olduğunu göstermektedir. ARWU için en güçlü gösterge Nature ve Science'da yayınlanan makalelerdir. URAP için uluslararası iş birliği, üniversitelerin nihai sıralamasını en çok etkileyen ölçüttür.
Özet (Çeviri)
The global significance of the rankings of universities is immeasurable as they determine the influence factor of academic institutions influencing the decision-making of scholars, students, and policymakers. This research seeks to explore in detail four of the most popular university ranking systems: Times Higher Education (THE) World University Rankings, The Quacquarelli Symonds (QS) World University Rankings, Academic Ranking of World Universities (ARWU), and University Ranking by Academic Performance (URAP). A comparative analysis was conducted to review each ranking system's methodologies and criteria. These analyses deeply touch on rankings indicators such as academic reputation, faculty-student ratio, research output, citations, gender diversity, and industry collaboration to explain their influence on university rankings. The similarities and differences between various rankings in terms of what they focus on in evaluating institutional excellence are studied. The analysis of the different methodologies will give better meaning to the strengths, weaknesses, and possible biases that each ranking has, thereby providing a sense of their validity and reliability. In conclusion, this study will contribute to the growing debate about the rankings of universities by providing stakeholders with valuable perspectives to navigate through the complex landscape of higher education institution evaluation. Results show that university expert-based reputation is the most influential metric in both THE and QS rankings. For ARWU, the most influential indicator is the papers published in Nature and Science. For URAP, international collaboration is the metric which influenced the final ranking of universities the most.