Shaping consumers' purchase intentions and electric vehicle adoption in the Middle East
Orta Doğu'da tüketicilerin satın alma niyetlerini ve elektrikli araç benimsemesini şekillendirmek
- Tez No: 943943
- Danışmanlar: DOÇ. HANDAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, dijital pazarlama stratejilerinin tüketicilerin satın alma niyetleri ve Orta Doğu'da elektrikli araçların (EA) benimsenmesi üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bölge teknolojik ve çevresel bir değişim geçirirken, çevrimiçi pazarlama araçlarının kamu algısını ve davranışını nasıl şekillendirdiğini anlamak giderek daha önemli hale gelmiştir. Araştırma, sosyal medya pazarlaması, arama motoru optimizasyonu (SEO), e-posta pazarlaması ve çevrimiçi incelemeler olmak üzere dört temel dijital pazarlama stratejisine odaklanmakta ve bunların etkisini Orta Doğulu tüketicilerden toplanan anket verilerine dayanan nicel bir yaklaşım kullanarak değerlendirmektedir. Planlı Davranış Teorisi'ni (TPB) temel alan çalışmada, bu stratejiler ile EV benimseme düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek için çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular, dijital pazarlama stratejilerinin, varyansın %13,7'sini açıklayarak (R² = 0,137) elektrikli araçların benimsenmesi üzerinde mütevazı da olsa istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Stratejiler arasında sosyal medya pazarlaması en güçlü etkiyi gösterirken, bunu çevrimiçi yorumlar ve e-posta pazarlaması izlemiş, SEO ise en az etkiyi göstermiştir. Ek bilgiler, tüketici davranışının demografik faktörler, özellikle de cinsiyet ve coğrafya tarafından şekillendirildiğini, erkek katılımcıların kayda değer bir baskınlık gösterdiğini ve Ürdün ve Mısır'dan daha yüksek temsil edildiğini ortaya koymaktadır. Çalışma ayrıca, regresyon sonuçlarının geçerliliğini destekleyecek şekilde, modelde çoklu doğrusal bağlantı ve otokorelasyon bulunmadığını tartışmaktadır. Temel o Translated with DeepL.com (free version)
Özet (Çeviri)
This study explores the influence of digital marketing strategies on consumer purchase intentions and the adoption of electric vehicles (EVs) in the Middle East. As the region undergoes a technological and environmental shift, understanding how online marketing tools shape public perception and behavior has become increasingly relevant. The research focuses on four key digital marketing strategies—social media marketing, search engine optimization (SEO), email marketing, and online reviews—and assesses their impact using a quantitative approach based on survey data collected from Middle Eastern consumers. Grounded in the Theory of Planned Behavior (TPB), the study utilizes multiple regression analysis to examine the relationship between these strategies and EV adoption levels. The findings indicate that digital marketing strategies have a statistically significant, though modest, influence on EV adoption, explaining 13.7% of the variance (R² = 0.137). Among the strategies, social media marketing demonstrated the strongest impact, followed by online reviews and email marketing, while SEO showed the least effect. Additional insights reveal that consumer behavior is also shaped by demographic factors, particularly gender and geography, with a notable dominance of male respondents and higher representation from Jordan and Egypt. The study further discusses the absence of multicollinearity and autocorrelation in the model, supporting the validity of the regression results. Based on these findings, the study provides practical recommendations for EV manufacturers, marketers, and policymakers, emphasizing the importance of strengthening digital engagement, addressing demographic disparities, and investing in region-specific infrastructure. It also highlights the need for future research to explore cultural nuances and the long-term effectiveness of emerging digital platforms. Overall, the thesis contributes to both academic literature and practical strategies aimed at promoting sustainable transportation solutions in the Middle East.