Why Africa is undeveloped continent even they have abundance resources: A case study on Angola
Bol kaynaklara sahip olmasına rağmen Afrika neden gelişmemiş bir kıtadır? Angola üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 943945
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ATATÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Afrika, petrol, mineraller ve ekilebilir araziler de dahil olmak üzere çok sayıda doğal kaynağa ev sahipliği yapmaktadır, ancak kıta gelişmemişliğini sürdürmekte ve yaygın yoksulluk, eşitsizlik ve ekonomik istikrarsızlıkla mücadele etmektedir. Genellikle“kaynak laneti”olarak adlandırılan bu paradoks, Afrika'nın gelişimiyle ilgili tartışmalarda merkezi bir konu olmuştur. Bu tez, Afrika'nın bol kaynaklarına rağmen sürdürülebilir kalkınmayı neden başaramadığını araştırmayı amaçlamaktadır ve özellikle Angola'ya bir vaka çalışması olarak odaklanmaktadır. Afrika'nın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Angola, muazzam doğal zenginliğe sahiptir ancak bu zenginliği geniş tabanlı ekonomik büyüme ve kalkınmaya dönüştürmede önemli zorluklarla karşı karşıya kalmaya devam etmektedir. Angola'nın politik, ekonomik ve sosyal dinamiklerinin kapsamlı bir incelemesi yoluyla, bu araştırma, az gelişmişliğine katkıda bulunan temel faktörleri belirlemektedir. Tez, petrol ihracatına aşırı bağımlılığı, yolsuzluğun ve kötü yönetimin zararlı etkilerini, ekonomik çeşitliliğe yönelik engelleri ve altyapı ve insan sermayesindeki açıkları araştırmaktadır. Ek olarak, ülkenin sürdürülebilir kalkınmayı başarma yeteneğini daha da sınırlayan küresel ekonomik çevre, dış borç ve doğrudan yabancı yatırım akışları gibi dış faktörleri de ele almaktadır. Vaka çalışmaları, hükümet raporları ve akademik makaleler de dahil olmak üzere hem nitel hem de nicel araştırmalardan yararlanan tez, Angola'nın kalkınma zorluklarının tarihsel miraslarda, kurumsal zayıflıklarda ve doğal kaynakların sistematik kötü yönetiminde derinden kök saldığını savunmaktadır. Ayrıca, azgelişmişlik döngüsünü kırmada yönetişimin, kurumsal reformun ve ekonomik çeşitliliğin kritik rolünü vurgulamaktadır. Bu tezin bulguları, Afrika'nın kaynak lanetinin daha geniş bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve Angola ve diğer kaynak zengini Afrika ülkelerine kaynaklarını uzun vadeli, kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınma için etkili bir şekilde nasıl kullanacakları konusunda politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Africa is home to a vast wealth of natural resources, including oil, minerals, and arable land, yet the continent remains underdeveloped and struggles with widespread poverty, inequality, and economic instability. This paradox, often referred to as the“resource curse,”has been a central issue in debates about Africa's development. This thesis seeks to explore the reasons why Africa, despite its abundant resources, has not achieved sustainable development, with a particular focus on Angola as a case study. Angola, one of the largest oil producers in Africa, has immense natural wealth but continues to face significant challenges in translating this wealth into broad-based economic growth and development. Through a comprehensive examination of Angola's political, economic, and social dynamics, this research identifies key factors that contribute to its underdevelopment. The thesis investigates the over-reliance on oil exports, the detrimental effects of corruption and poor governance, barriers to economic diversification, and deficits in infrastructure and human capital. Additionally, it considers external factors such as the global economic environment, foreign debt, and foreign direct investment flows, which further limit the country's ability to achieve sustainable development. Drawing on both qualitative and quantitative research, including case studies, government reports, and scholarly articles, the thesis argues that Angola's development challenges are deeply rooted in historical legacies, institutional weaknesses, and systemic mismanagement of natural resources. It also highlights the critical role of governance, institutional reform, and economic diversification in breaking the cycle of underdevelopment. The findings of this thesis contribute to a broader understanding of Africa's resource curse and offer policy recommendations for Angola and other resource-rich African nations on how to harness their resources effectively for long-term, inclusive, and sustainable development.