Effects of COVID-19 pandemic over the financial ratios and key audit matters in the context of ifrs airlines
COVID-19 pandemisinin ufrs uygulayan havayollarının finansal oranları ve kilit denetim konuları üzerindeki etkileri
- Tez No: 943951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, COVID-19 salgınının, finansal durum ve finansal performans açısından, seçilmiş havayollarının likidite, borç ödeme gücü ve karlılık oranları ile bu havayollarının kilit denetim konuları üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Bu bağlamda, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları ve Uluslararası Denetim Standartları'nı benimseyen havayollarını dikkate almaktadır. Ayrıca, havayolu sektöründeki uluslararası denetime ilişkin genel perspektifleri de analiz etmektedir. Finansal oranlar bağlamında, (1) COVID-19 öncesi dönemde havayolu sektörünün likidite, borç ödeme gücü ve karlılık oranlarındaki genel eğilim, (2) COVID-19 döneminde havayolu sektöründe COVID-19'un etkisi nedeniyle likidite, borç ödeme gücü ve karlılık oranlarındaki değişim ve (3) COVID-19 sonrası dönemde havayolu sektöründeki COVID-19'dan toparlanma nedeniyle likidite, ödeme gücü ve karlılık oranlarındaki değişim gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, sonuçlar likidite, borç ödeme gücü ve karlılık oranlarının sadece ödünç alınan krediler nedeniyle COVID 19'dan değil, aynı zamanda COVID-19'dan hemen önce yürürlüğe giren IFRS 16'ya uygun olarak faaliyet kiralama yükümlülüklerinin aktifleştirilmesinden de olumsuz etkilendiğini ortaya koymaktadır. Net satışlardaki keskin düşüş, uçuş operasyonlarının durması nedeniyle COVID-19'un havayolu sektörü üzerindeki olumsuz etkisini açıkça belirten özel bir göstergedir. Uluslararası denetime ilişkin genel bakış açıları bağlamında, bu tezde COVID 19 öncesi, COVID-19 ve COVID-19 sonrası dönemler açısından havayolu sektöründeki denetim, küresel olarak benimsenen denetim standartları, denetim firmaları, denetçi türleri, denetçi rotasyonu ve denetim görüşü açısından gözlemlenmiştir. Çoğu havayolunun denetçileri Uluslararası Denetim Standartlarını benimsemiştir. Çoğu havayolunun finansal tabloları uluslararası denetim firmaları ve özellikle 4 büyükler olarak adlandırılan denetim firmaları tarafından denetlenmiştir. Denetçi rotasyonu yürürlüktedir. Fransa'daki müşterek denetçi gerekliliği dışında tek denetçi esastır. Denetim görüşleri çoğunlukla olumlu görüştür. Yapılan araştırmada bir havayolu şirketinin denetim raporuna COVID-19 nedeniyle denetçi tarafından“görüş bildirmekten kaçınma”görüşünün verildiği görülmüştür. Kilit denetim konuları bağlamında, (1) COVID-19 öncesi dönem, (2) COVID 19 döneminde havayolu sektöründe COVID-19'un belirsizlik etkisi nedeniyle kilit denetim konularındaki değişim ve (3) COVID-19 sonrası dönemde COVID-19'dan kurtulma nedeniyle kilit denetim konularındaki farklılaşma gözlemlenmiştir. Araştırma, havayolu sektöründe sıklıkla görülen kilit denetim konularının hasılatın muhasebeleştirilmesi, uçak varlıkları ve diğer maddi duran varlıklar, kiralama işlemleri ve riskten korunma muhasebesi olduğunu ortaya koymuştur. Bu konuların sıralaması COVID-19 döneminde yaşanan belirsizlik nedeniyle bir dönemden diğerine değişmiştir. COVID-19 vakasına özel bir kilit denetim konusu, havayollarının finansal sağlığı ve devamlılığı açısından işletmenin sürekliliği varsayımının sorgulanması olmuştur. Sonraki çalışmalarda, Rusya'dan ve Rusya'ya ve hatta Çin'e uçuş operasyonlarının durdurulmasına neden olan Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışmanın etkilenen havayollarının likiditesi, borç ödeme gücü ve karlılığı üzerindeki etkisi analiz edilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the effect of COVID-19 pandemic over the liquidity, solvency, and profitability ratios in terms of financial situation and financial performance of selected airlines and over the key audit matters of those airlines. In this regard, it considers airlines adopting International Financial Reporting Standards and International Standards on Auditing. It also analyses the general perspectives on international auditing in the airline industry. In the context of financial ratios, it considers (1) pre-COVID-19 period to observe the general trend of liquidity, solvency, and profitability ratios in the pre COVID-19 period in the airline industry, (2) during COVID-19 period to observe the change in liquidity, solvency, and profitability ratios due to the effect of COVID-19 in the airline industry and (3) post-COVID-19 period to observe the change in liquidity, solvency, and profitability ratios due to the recovery from COVID-19 in the airline industry. In this regard, results reveal that liquidity, solvency, and profitability ratios were negatively affected not only by COVID-19 due to loans borrowed, but also by the capitalization of operating lease liabilities in accordance with IFRS 16 that entered into force right before COVID-19. The sharp decline in net sales is a particular indicator to clearly state the negative effect of COVID-19 over the airline industry due to the cease of flight operations. In the context of general perspectives on international auditing, it observes the globally adopted standards on auditing, audit firms, auditor types, auditor rotation, and audit opinion in the airline industry in terms of pre-COVID-19, during COVID-19 and post-COVID-19 periods. The auditors of most airlines adopt International Standards on Auditing. Financial statements of most airlines are audited by international audit firms and particularly by Big-4 audit firms. Auditor rotation is in effect. Single auditor is essential except for the requirement of joint auditor in France. Audit opinions are mostly unqualified opinion. In the analysis, research indicates that one airline got a disclaimer of opinion due to COVID-19. In the context of key audit matters, it considers (1) pre-COVID-19 period, (2) during COVID-19 period to observe the change in key audit matters due to the uncertainty effect of COVID-19 in the airline industry and (3) post-COVID-19 period to observe the differentiation in key audit matters due to recovery from COVID-19. Research reveals that frequently observed key audit matters in the airline industry refer to revenue recognition, aircraft assets and other property, plant, and equipment, lease accounting, and hedge accounting. The ranking of these matters varied from one period to another due to uncertainty experienced in COVID-19 period. The specific key audit matter for the case of COVID-19 is the questioning of going-concern assumption in airlines in terms of financial health and survival.Further research is to analyze the effect of the conflict between Russia and Ukraine over the liquidity, solvency, and profitability of affected airlines due to the cease of flight operations from and to Russia, and even China.