Migratory experiences of Afghan asylum seekers living in Ankara
Ankara'da yaşayan Afgan sığınmacıların göç deneyimleri
- Tez No: 943950
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
İnsanlar savaş, çatışmalar, ekonomik ve güvenlik sorunları, doğal afetler, iklim değişikliği ve salgın hastalıklar nedeniyle ülkelerini terk ediyor ve dünya çapında göç ediyor. Afganistan örneğinde, ülkenin on yıllardır süren bitmeyen savaş ve kaosu, küresel olarak birçok göçmen, mülteci ve sığınmacı ortaya çıkmasına neden olmuştur. Ülkedeki bitmeyen çatışmalar ve kaos, Afganların ülkelerinden kendilerini daha güvende hissettikleri yerlere göç etmelerine yol açmıştır. Son yıllarda, Afganların Türkiye'ye hareketliliğinde önemli bir artış olmuştur ve bu, Afgan göçmen grubunu akademik bir bakış açısıyla anlamanın önemini vurgulamaktadır. Düzensiz kalışları veya girişleri nedeniyle, Türkiye'de yakalanan Afgan göçmen sayısında önemli bir artış olmuştur. Ancak, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu (YUKK), Türkiye'de makul bir zaman dilimi içinde koruma başvurusunda bulunan ve nedenlerini açıklayan kişilerin düzensiz giriş ve kalış nedeniyle cezai kovuşturmayla karşı karşıya kalmayacağını belirtmektedir. Türkiye'de koruma veya sığınma arayan Afgan göçmenlerin artan tutuklamaları ve Afgan vatandaşları tarafından yapılan uluslararası koruma başvurularının azalması hem yerel hem de uluslararası düzeyde bireylerin koruma arama haklarının ciddi şekilde ihlal edildiği konusunda endişeleri yaratmıştır. Bu çalışma, Ankara'daki 24 Afgan sığınmacıdan toplanan derinlemesine görüşme verilerine dayanan nitel araştırma yoluyla Ankara'daki Afgan sığınmacıların göç deneyimlerini araştırmaktadır. Elde edilen veriler tematik bir analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışma kapsamında, bu tez Afgan göçünün nedenlerini ve Türkiye'yi tercihlerini, Türkiye'ye göç rotalarındaki engelleri nasıl aştıklarını, göç sonrası deneyimlerini ve Ankara'daki yaşamlarını ve Türkiye'deki hayatta kalma stratejilerini araştırmıştır. Elde edilen temel bulgular arasında; Afgan sığınmacıların zulüm nedeniyle ülkelerini zorla terk ettikleri, bir gün Batı ülkelerine ulaşmayı hedefleyerek Türkiye'ye göç ettikleri, göç öncesi ve sonrasında ciddi sorunlarla karşılaştıkları, Afganistan'a geri dönmek istemedikleri ve göç etmek için her ne pahasına olursa olsun Türkiye'ye göç etmeye çalıştıkları öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
People leave their countries and migrate worldwide because of war, conflicts, economic and security problems, natural disasters, climate change, and epidemics. In Afghanistan's case, the country's decades of endless war and chaos have led to the emergence of many immigrants, refugees, and asylum seekers globally. The endless conflicts and chaos in Afghanistan have led to the migration of Afghans to places where they feel safer. Recently, there has been a significant increase in Afghan mobility to Türkiye, emphasizing the importance of understanding this immigrant group from an academic perspective. Due to their irregular stay or entry, there has been a significant increase in the number of Afghan immigrants apprehended in Türkiye. However, Turkish legislation, Law on Foreigners and International Protection (LFIP), states that individuals applying for protection in Türkiye within a reasonable timeframe and explaining their reasons will not face criminal proceedings for irregular entry and stay. The increasing apprehensions of Afghan immigrants seeking protection or asylum in Türkiye, coupled with declining international protection applications by Afghan nationals, have raised concerns about serious violations of individuals' rights to seek protection at both the domestic and international levels. This study explores the migratory experiences of Afghan asylum seekers in Ankara through qualitative research based on in-depth interview data collected from 24 Afghan asylum seekers in Ankara. The obtained data were analyzed using a thematic analysis. Within the scope of this study, this thesis has investigated the reasons for Afghan migration and their preferences for Türkiye, how they navigated the barriers in their migration routes to Türkiye, their post-migratory experiences and life in Ankara, and their survival strategies in Türkiye. Among the basic findings obtained, it is prominent that Afghan asylum seekers have forcibly left their country due to persecution, migrated to Türkiye aiming to reach Western countries one day, faced serious problems before and after migration, did not want to return to Afghanistan, and still tried to migrate to Türkiye no matter what it took them to migrate.