Trabzon'da okullararası futbol müsabakalarında dereceye giren ilk, orta ve liseli sporcuların futbol beceri düzeyleri ve psikomotor özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 94397
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı; Trabzon ilinde yapılan okul arası futbol müsabakalarında ilk, orta ve lise kategorilerinde dereceye girmiş olan takımlarda mücadele eden futbolcuların, futbola özgü testlerden, Mor&Christian (pas, şut ve dripling) ve Yeagley (dripling, top sektirme ve duvarda vole pas) futbol beceri testleri; fiziksel uygunluk ölçümlerinden, uzunluk, genişlik ve çevre ölçümleri; fiziksel performans seviye belirleme ölçümlerinden, 30m sprint, dikey sıçrama, bacak kuvveti, durarak uzun atlama, sınav, mekik ve esneklik ölçümlerinde elde ettikleri dereceler bakımından farklılıklar veya benzerlikler araştırılmıştır. Bu çalışma, 1999-2000 eğitim-öğretim yılı Trabzon ili okullar arası futbol müsabakaları, birincisi Trabzon Lisesi, ikincisi Yunus Emre Anadolu Lisesi, orta okullar birincisi Cumhuriyet İlk Öğretim Okulu, ikincisi Cudibey İlk Öğretim Okulu (orta okul kısmı)ve ilk okullar birincisi İskenderpaşa İlk Öğretim Okulu, ikincisi Cudibey İlk Öğretim Okulu olmak üzere her takımdan tesadüfü olarak seçilen 12' şer, toplam 72 denek üzerinde yapılmıştır. Takımlar arası farklılıklar ve benzerlikleri ortaya çıkarmak için çift yönlü anova analiz testi kullanıldı. Daha sonra bulunan farklılığın hangi takımlar arasında olduğunu tespit etmek için Tukey's testi uygulandı. İstatistiksel testlerde son olarak Tukey's testinden elde edilen değerlere göre (HSD) matrix karşılaştırması yapıldı. Çalışmanın sonucunda; Mor&Christian ve Yeagley futbol beceri testlerinden elde edilen basan değerlerinde, liselerle diğer okullar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur, liselerde ortaokullardan daha yüksek, ortaokullarda ilkokullardan daha yüksek olarak bulunmuştur. Kategorisinde birinci olan takımla ikinci ve üçüncü takımlar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur, birinci olan takımlar daha yüksek değerler elde etmişlerdir. Fiziksel performans testlerinde; 3 Om sprint, dikey sıçrama, bacak kuvveti, durarak uzun atlama, sınav, mekik ve esneklik ölçümlerinde, lise takımları ile ortaokul ve ilkokullar arasında anlamlı farklılık bulunmuştur, liselerde ortaokullardan daha yüksek, ortaokullarda ise ilkokullardan daha yüksek bulunmuştur. Kategorilerde birinci, ikinci ve üçüncü takımlar arasında ise anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Antropometrik ölçümlerde, uzunluk, genişlik ve çevre ölçümlerinde kategoriler arasında anlamlı farklık görülürken, birinci, ikinci ve üçüncü takımlar arasında ise anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Yapılan ölçümlerde beklenildiği gibi liselerde en iyi ilkokullarda en düşük sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the differences or the similarities for the scores achieved by footballers who nplay for the teams qualified in the football tournaments held in the province of Trabzon at elementary, secondary and hihg school catagories that have involved the peculiar football tests such as Mor&Christian (assist, shot and drippling) and Yeagley (drippling, juggling and wall-volley) skill tests; physical fitness, length, width and circium measurements tests, physical fitness levelling tests, 30m. sprint, jump up, leg power length, jump while standing, press ups, pull ups, sit ups and flexibility tests. The study was carried out of by selecting 12 each totalling 72 footballers from the teams that took part in the tournoments organized among schools in the province of Trabzon in 1999- 2000 teaching- training year in which Trabzon High School proved to come first. Yunus Emre Anatolian High School second and at the secondary levels, Cumhuriyet Elementary School managed to come first, Cudibey Elementary School (It's secondary section) second and İskenderpaşa Elementary School became the first Cudibey Elementary School became the second among the Elementary Schools. In order to find out the differences and similarities among the teams, two way anova analysis was used. Later on Tukey's test was applied in order to determine what team the difference thaht was found belonged to. Finally in the statistical tests (HSD). Matrix comparision was made according to the values obtained in the Tukey2s test. As a result of the study meanningful differences between high school and other ones were found in the success values obtained from Mor &Christian and Yeagley football skill tests. In high schools these values were found to be higher than secondary ones and in secondary ones there values were also higher than the elementary ones. Some other crucial differences were found between the teams which came first and the teams second in their catagories. Those maneged to come first and second had considerable differences. Those who came first achieved high values. In the physical performance test have also varied in all schools in terms of 30m. sprint, jumping, leg power, press-ups, pull-ups and flexibility tests. First and second teams showed almost no considerable differences. While meaningful differences among catagories in anthropometric, length, width and circium measurements were notice first and second teams shown no meaningful differences. In the measurements made, as expected, the best results in high schools and the worst in elementary ones were obtained.