Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık çalışanları istihdam türleri
Employment types of health workers affiliated to the Ministry of Health
  1. Tez No: 943984
  2. Yazar: NÜRŞEN ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN SEÇKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Anayasal bir kamu hizmeti olan sağlık hizmeti, yaşam hakkı kullanımının örgütlenmiş çerçevesini oluşturur. Anayasa'nın 56.maddesi ile bireylerin yaşamını beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesinin sağlanması, bu amaçla sağlık hizmetinin planlanması, yürütülmesi ve denetlenmesi Devletin görevidir. Devlet bu görevi 3359 sayılı Kanun ile Sağlık Bakanlığı eliyle yürütmektedir. Sağlık hizmeti sunumunun öznesini sağlık çalışanları oluşturur. Sağlık çalışanları sağlık meslek mensupları başta olmak üzere sağlık meslek mensubu olmasa dahi sağlık hizmeti sunumuna iştirak eden bir çok meslek gruplarından oluşmaktadır. Sağlık Bakanlığı bünyesinde de farklı meslek gruplarından oluşan büyük bir insan kaynağı mevcuttur. Sağlık Bakanlığında bir kamu kurumu olarak temel istihdam türü 657 sayılı Kanuna tabi çalışan memurdur. Ancak Bakanlık sağlık hizmetlerinin yurt içinde dengeli dağılımını sağlamak, sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak amacıyla zamanla farklı istihdam türleri ile personel edimine gitmiştir. Sağlık çalışanı istihdam edildikleri kanunların hak ve yükümlülüklerine tabi olarak çalışmaktadır. Bu da gerek atanma ve özlük hakları gerekse disiplin sorumlulukları bakımından farklılıklar doğurmaktadır. Aynı işi yapan ancak farklı statülerde çalıştırılan personelin hak ve yükümlülüklerindeki farklılıklar zaman zaman dava konusu olmaktadır. Çalışmada Sağlık Bakanlığının bağlayıcı nitelikteki planlama yetkisine dayanarak personel istihdam ve çalıştırılmasına yönelik yapmış olduğu düzenlemeler, kamu görevlilerine ilişkin eşitlik, kanunilik, liyakat, kariyer ve sadakat ilkeleri bakımından incelenmiştir. Eşiti ile aynı işi yapmakta iken farklı statüde istihdam edilen ve çalıştırılan personelin atama, özlük hakları ve disiplin sorumlulukları bakımından farklılıkların olması, iş barışını bozmakta ve kamu insan kaynaklarının statik yapısından uzaklaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Health service, which is constitutional public service, constitutes the organized framework of the exercise of the right to life. According to Article 56 of the Constitution, it is the duty of the State to ensure that everyone lives their lives in physical and mental health, and to plan, execute and supervise health services for this purpose. The State carries out this duty through the Ministry of Health with Law No. 3359. The subject of health care service provision is health workers. Health workers consist of many professional groups, primarily health professionals, who participate in the provision of health care services, even if they are not health professionals. There is also a large human resource consisting of different professional groups within the Ministry of Health. As a public institution, the basic type of employment in the Ministry of Health is civil servants subject to Law No. 657. However, the Ministry has, over time, employed personnel with different types of employment in order to ensure a balanced distribution of health services within the country and to facilitate access to health services. Healthcare workers work subject to the rights and obligations of the laws under which they are employed. This creates differences in terms of both appointment and personal rights and disciplinary responsibilities. Differences in the rights and obligations of personnel who do the same job but are employed in different statuses are sometimes the subject of litigation. In this study, the regulations made by the Ministry of Health regarding the employment and employment of personnel based on its binding planning authority were examined in terms of the principles of equality, legality, merit, career and loyalty regarding public servants. The differences in the appointment, personal rights and disciplinary responsibilities of personnel who are employed and employed in different statuses while doing the same job with their equals disrupts labor peace and shows that public human resources are moving away from their static structure.