Üniversite öğrencilerinde benliğin ayrımlaşması, duygusal zeka ve kimlik gelişimi arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The impact of differentiation of self and emotional intelligence on university students' identity development
- Tez No: 943996
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE SART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin kimlik gelişiminde benliğin ayrımlaşması ve duygusal zekanın arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmaya İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa'nın çeşitli fakültelerinde öğrenim gören 500 öğrenci katılmıştır. Katılımcılar, uygun örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmada üniversite öğrencilerinin kimlik gelişim düzeyinin belirlenmesi amacıyla Ego Kimlik Gelişim Süreci Ölçeği ve benlik ayrımlaşma düzeylerini ölçmek amacıyla Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği ve duygusal zeka boyutlarının belirlenmesi amacıyla Duygusal Zeka Ölçeği- Kısa Form kullanılmıştır. Bu ölçme araçlarına ek olarak demografik değişkenlerin araştırılması amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”katılımcılara uygulanmıştır. Verilerin analizinde normallik varsayımını sağlayan değişkenler için parametrik testler, sağlamayanlar için ise parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Ayrıca, bağımsız değişkenlerin demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, sosyoekonomik durum vb.) açısından farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla Bağımsız Örneklem t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın temel değişkenleri arasındaki ilişkileri değerlendirmek için Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Benliğin ayrımlaşma düzeyi ile duygusal zeka arasındaki ilişkinin anlamlı olup olmadığını test etmek amacıyla çoklu regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları; korelasyon analizleri, duygusal zekanın genel boyutları ile ego kimlik süreci arasında anlamlı pozitif ilişkiler olduğunu göstermiştir. Regresyon analizinde, benliğin ayrımlaşması arttıkça ego kimlik gelişiminin de arttığı tespit edilmiş, ancak duygusal zekanın bu gelişime daha büyük bir katkı sağladığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, cinsiyet ve ebeveyn eğitim düzeyi gibi demografik değişkenler açısından bazı alt boyutlarda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of differentiation of self and emotional intelligence on the identity development of university students was examined. A total of 500 students from various faculties of Istanbul University-Cerrahpaşa participated in the study. The participants were selected using a simple random sampling method. To determine the identity development levels of university students, the Ego Identity Process Scale was used; to measure levels of differentiation of self, the Differentiation of Self Scale was administered; and to assess dimensions of emotional intelligence, the Emotional Intelligence Scale - Short Form was utilized. In addition to these measurement tools, a“Personal Information Form”was applied to investigate demographic variables. In the analysis of the data, parametric tests were used for variables that met the normality assumption, while non-parametric tests were applied for those that did not. Furthermore, to determine whether the independent variables differed in terms of demographic characteristics (such as gender, age, class level, and socioeconomic status), the Independent Samples t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were conducted. Pearson correlation analysis was used to assess the relationships between the study's key variables. A multiple regression analysis was performed to test whether the relationship between differentiation of self and emotional intelligence was significant. The study results showed that correlation analyses revealed significant positive relationships between the general dimensions of emotional intelligence and the ego identity process. Regression analysis indicated that as differentiation of self increased, identity development also increased; however, emotional intelligence was observed to contribute more significantly to this development. Furthermore, significant differences were found in certain sub-dimensions based on demographic variables such as gender and parental education level