Sağlık hizmetlerinde yapay zekâ kullanımına yönelik hekim ve hemşirelerin kaygı düzeylerinin incelenmesi: Bir üniversite hastanesinde uygulama
Investigation of the anxiety levels of doctors and nurses towards the use of artificial intelligence in health care: Application in a
  1. Tez No: 943998
  2. Yazar: DEMET KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, hekim ve hemşirelerin sağlık hizmetlerinde yapay zeka kullanımına yönelik kaygı düzeylerinin ve bu kaygıların demografik özelliklerle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Hacettepe Üniversitesi Hastanelerinde görev yapan 179 hekim ve 152 hemşire olmak üzere toplam 331 sağlık personelinin görüşlerine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate healthcare professionals' anxiety levels regarding the use of artificial intelligence in health services and the relationship between these anxieties and demographic characteristics. The research included 331 participants (179 physicians and 152 nurses) from Hacettepe University Hospitals. As a result of the study, it was determined that the anxiety levels of nurses were statistically significantly higher than physicians, and in addition, artificial intelligence anxiety levels were found to be in a significant relationship with socio-demographic characteristics (p < 0.0). Accordingly, in terms of artificial intelligence anxiety levels, it was found that women were significantly higher than men and married women were significantly higher than single women. It was observed that as the age and working time in the organization increased, the level of AI anxiety also increased, while the level of anxiety decreased as the level of education increased. In addition, it was found that those who received training on artificial intelligence techniques or products had lower levels of anxiety than those who did not; those who wanted to use these products in their professional life had lower levels of anxiety than those who did not; and those who already used these products had lower levels of anxiety than those who did not. Research results reveal the necessity of a multidimensional approach for the success of AI integration in healthcare. At the micro level, vocational training programs, personalized learning modules and psychological support mechanisms are recommended, while at the meso level, institutional policies should be based on the principles of transparency, ethical monitoring and participatory governance. At the macro level, it is recommended that national strategies consider the needs of healthcare workers, develop legal regulations and define digital rights.