İlköğretim kurumlarında müzik dersinde karşılaşılan sorunlar
  1. Tez No: 94402
  2. Yazar: RECAİ HAYRİ NURİKADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
0.2. ÖZET Bu araştırmanın temel amacı; M.E.B. il Milli Eğitim Müdürlükleri'ne bağlı İlköğretim Kurumlarında müzik dersinde karşılaşılan sorunların belirlenmesine yöneliktir. İlköğretim kurumlarında müzik dersinde karşılaşılan sorunlar konulu araştırmamızda, İmparatorluk müzik eğitim sisteminden, günümüz müzik eğitim sistemi'ne kadar ki tarihsel süreç incelenmiş ve ardından müzik bilimcilerimizin görüşleri çerçevesinde, müzik eğitiminin ve ilköğretim kurumlarında müzik dersinde karşılaşılan sorunların incelenmesi yapılmıştır. Daha sonra da ilköğretim kurumlannda görev yapan sınıf ve müzik öğretmenlerine yönelik anket uygulamasıyla mevcut sorunların tespiti, sonuçlan tablolar şeklinde sunularak, sonuç ve öneriler özetlenmiştir. Araştırmamızın örneklemini, Trabzon'da ilköğretim kurumlannda müzik dersine giren 52 sımf ve 13 müzik öğretmeni oluşturmuştur. Bu araştırma tezimiz, tarama modelinde yapılan betimsel bir çalışmadır. Yapılan bu araştırma, ilköğretim kurumlannda müzik dersinde karşılaşılan mevcut birikmiş sorunların tespitinin yanısıra, ilköğretim kurumlannda müzik dersine giren sınıf ve müzik branş öğretmenlerinin de sorunlanm ve konuya bakış açılanm ortaya koymuştur. Araştırmamızın sonuçlanna göre; İlköğretim kurumlannda mevcut sorunlar' in artarak devam ettiği ve adeta kemikleştiği, müzik dersi için haftalık ders saatinin yeterli olmadığı, müzik dersliği ve araç gereçlerinin olmayışı, müzik programının öğrencilerin günlük yaşamında kullanacağı özellikten uzak oluşu, ders kitaplannm repertuar yetersizliği, sımf öğretmenlerinin müzik bilgilerinin yetersizliği tespit edilen başlıca sonuçlardır. Bu tespitlerin yanısıra, ilköğretim kurumlan için hazırlanan müzik öğretim programının çevreden evrene ilkesiyle yeniden hazırlanması gerekliliği düşüncesi ortaya çıkmıştır. Mevcut programı, müzik eğitiminin temeli varsayılan ilköğretim kurumlannın birinci kademesinde müzik dersine giren sınıf öğretmenlerinin hiçbir şekilde anlamadıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
0.3. SUMMARY The aim of this study is to determine the issues encountered in music classes in elementary institutions belonging to city National Education Directorates of Ministry of Education. In our study entitled“issues encountered in music classes in elementary institutions, the historic process from the music education system of the empire to today's music education system has been reviewed and subsequently within the framework of the views of scientists, music education and the problems faced in music classes in elementary schools have been evaluated. Later on, conducting a questionnaire concerning class and teachers of music, conclusion and recommendations and the determination of the problems concerned have been summarised by being presented in the form of diagrams. The examples of the study were gathered with the participation of 52 class and 13 music teacher who teach at elementary schools in Trabzon. This research thesis of ours is a distributive one made by using the surveillance method. This study points out the problems of teachers who teach music as their branch and their handling of the subject as well as determining the present accumulated issues encountered in elementary schools. According to the results of the study, the major problems discovered are as follow; there problems seem to continue steadily becoming rooted, weekly class hours are not sufficient, the absence of classes and class equipment's, the programs the designed does not at all correspond with the students daily life qualities, the lack of class materials and teachers with little know led go of music. In addition to these results mentioned above, we have arrived at an understanding that the music education program prepared for the elementary schools should be realised with the principle ”from the environment to the universe". It has been realised that the so called program has not at all been understood by class teachers who teach music in the primary level of elementary schools which are considered to be the base for music education. vn