Türk halk müziği çalgılarından kavalın ortaokul ve lisedeki müzik eğitimi derslerinde kullanımı
  1. Tez No: 94403
  2. Yazar: NEVZAT ACARTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
02. Özet Bu tez çalışmasında Türk Halk Müziği çalgılarından kavalın ilköğretim okulları ve liselerdeki müzik eğitimi derslerinde kullanımı konusu ele alınmıştır. Bugün ülkemizdeki ilköğretim okulları ve liselerde müzik dersleri Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği müfredat programlarına göre yapılır. Buna göre derste kullanılabilecek kaynak kitaplar ve çalgılar bir zorunluluk olmaksızın önerilir ve okullar veya ders öğretmenleri tarafından seçilir. Okul sarkılan çoğunlukla batı müziğinin tampere ses sistemine göre yazıldığından buna uygun olarak blok flüt, org ve mandolin gibi çalgılar kullanılır. Bilindiği gibi Türk toplumunun geleneksel müzik kültürü içinde köklü bir yeri olan Türk Halk Müziği bu derslerde hem icra edilmesi, hem de çalgı eğitiminde kullanımı açısından yeterince ele alınamamaktadır. Daha çok batı müziği çalgıları kullanıldığından mesela; çoğunlukla blok flüt tercih edildiğinden bu çalgı kendine özgü bir ses sistemi olan geleneksel Türk Müziğinin çalınmasında teknik olarak yetersiz kalmaktadır. Bu noktadan hareketle kavalın ilköğretim okulları ve liselere alternatif veya yardımcı bir okul çalgısı olarak katılabileceğini düşünmekteyiz. Bunu sağlamak için bu tezde öncelikle kaval hakkında geniş bir açıklama ve tanıtım yapılmış, ses sahası ve teknik özellikleri açıklanmıştır. Ayrıca blok flütün de genel özellikleri tanıtılmış ve iki çalgının ortak yönleri karşılaştınlmıştır. Bu çalışmada özellikle Türk Halk Müziği eserlerinin aslına uygun olarak seslendirilmesi amacıyla bu sisteme uygun olarak hazırlanmış ve istenilen tonlarda elde edilebilen standart yapıdaki kanalların müzik eğitiminde öncelikle kullanılması gereği savunulmuştur. Diğer yönden de ortaya çıkan çelişkiler ve genel anlamda Geleneksel Müzik kültürümüze getirebileceği yan etkiler ele alınmıştır. Yine bu çalgının, mevcut kaynakların incelenmesiyle, sistemli bir metod haline getirilerek çalgı eğitim öğretiminde kolaylık sağlayabileceği düşünülmüştür. Daha önce bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar kavalın kullanılabilirliği görüşüyle bütünleştirilerek müzik öğretmenlerinin görüşlerine de sunulmuş ve bu çalışma örneği tezde ek olarak sunulmuştur. Çağdaş müziğin içinde yer almaya çalışırken Geleneksel Müzik kültürümüzden ödün vermeden korumaya ve yaşatmaya çalışmak, çağdaş müzik teknikleriyle geliştirmek ve yeni kuşaklara aktarılmayı bu kültürün canlı birer parçası olarak görev saymak gerektiği düşüncesinden hareket edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
03. S umma 17 İn this study of thesis, the pipe, our musical instrument at our Turkish Popular Music, its usage lesson of education of music at high schools and primary education schools is handled. Today in our country, music lessons in primary education schools and high schools are done for the school curriculum which is defined by The Ministry of (Public) Education. For this, the source books and instruments that can be used in lessons are suggested, there isn't nay obligation, and they are chose by the schools and teachers. Because of the school songs that are mostly written for the tampere sound system of western music, it is suitable to use block flute, organ and mandolin as a musical instrument. It is known that, Turkish Popular Music has a rooted place in the traditional culture of music Turkish Society is not handled enough in these lessons both it's performing and education of instrument. Because of using western musical instalment, for example, generally, because of choosing of block flute, this instrument is technically not enough to play Traditional Turkish Music which has a self-prepared sound system. From this point, we think about the pipe that can be added as an alternative or helper school instalment in primary education schools and high schools. Supplying this, primarily a wide explanation and introduction about the pipe was made, its sound place and technical characteristics were explained. Moreover, the some characteristic of block flute were introduced and their common respects were compared. In this study, particularly, the aim of being called out these pieces of Turkish Popular Music for it's suitable origin, the necessity of primarily usage of standard staicture of pipes that were suitably prepared for the system and can be obtained the wanted tones, were defended, otherwise the contradictions emerged and general meaning, side effects that brought to our traditional culture of music were handled. Again, examining the present sources, the some instrument that is made a systematic method, the thought of supplying easiness in education and instruction is advanced. The studies made before about this subject was integrated the view of usage of the pipe and olso it was presented to view of music teachers and example of this study was presented to thesis as an addition. VIITrying to take part in this contemporary music, making no concessions for our traditional culture of music, we must study to defend, to keep alive, to have respect for duty as one piece of this alive culture and to transfer it to new generations. VIII tC YÛKSKÖ?RCTİM UJttJUi DOKÜMANTASYON