Yazıhan platosu'nun coğrafi etüdü
  1. Tez No: 94401
  2. Yazar: NİHAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN TANDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
02. Özet Malatya çöküntü alanı içerisinde yer alan“Yazıhan Düzü”kendine özgü coğrafi özelliklere sahiptir. Bu çalışmada sahanın Fiziki-Beşeri-Ekonomik Coğrafya özellikleri ile insan-çevre ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada sonuca gidebilmek için Coğrafya da bu tür çalışmaların esası olan Nedensellik-Dağılış prensibinden faydalanılmıştır. Bu prensiplerin uygulanmasında çevre şartları gözönünde bulundurulmuştur. Bu araştırmanın bilimsel olması için ilk etapta tatmin edici, güvenilir verilerin toplanmasına, özen gösterilmiş yerinde anketler yapılarak Beşeri Coğrafya bilgileri ile kısmen Ekonomik Coğrafya bilgileri arazinin tamamı gezilerek Fiziki Coğrafya ile ilgili gözlemler yapılmış, bu incelemelere saha ile ilgili önceki çalışmalar ve resmi dokümanlarla sonuca gidilmeye çalışılmıştır. İkinci etapta araştırma raporları, makaleler, dergi ve kitaplar incelenmiştir. Bu aşamadan sonra arazi çalışmalarından daha verimli sonuç alınabilmesi için saha ile ilgili haritalar temin edilmiştir (Topografya, Jeoloji). Bu haritalardan ve gözlemlerden faydalanarak yeni haritalar çizilmiştir. Yazıhan ve çevresi kaynakları son derece zengin bir sahadır. Mevcut projelerin bitirilmesiyle kaynaklardan istifade edilecek, ekonomik kalkınma sağlanmış olacaktır. VI
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY Yazıhan which is in the basin of Malatya has specific features in terms of geography. Throughout this study, it is aimed to investigate physical, economic and human geographical features of Yazıhan. To make this study more stronger in terms of science, special attention has been paid by the researcher. In the data collection process, first of all, related literature has been collected and a questionnaire survey has been conducted to get information concerning human and economic geography. Secondly; the research area has been observed and then some maps has been drawn regarding Yazıhan. Finally, in the light of the collected data, this thesis has been written. Yazman is reach area in terms of natural resources and it is possible to make economic progress in the region when current projects are completed. VII UÇ YÜKSEKÖ?RETİM NKUHJ ^¥0M MCWKiat