Bir evin enerji ihtiyacını karşılamak için hidrojen depolamalı fotovoltaik sistem tasarımı ve simülasyonu
Design and simulation of a photovoltaic system with hydrogen storage to meet the energy needs of a house
- Tez No: 944022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Nüfus artışı, sanayileşme ve teknolojik yenilikler küresel enerji talebinde sürekli bir artışa neden olmaktadır. Türkiye'de 2020 yılında 147,2 milyon tep olan birincil enerji tüketiminin 2035 yılında 205,3 milyon tep'e ulaşacağı tahmin edilmektedir. Fosil yakıtlara olan bu bağımlılık, küresel ısınmadan sorumlu olan sera gazlarının (GHG) salınımını arttırmaktadır. Küresel ısınmanın ilerlemesine karşı koymak için, toplumu zararlı sera gazı (GHG) emisyonlarını en aza indirecek temiz, yenilenebilir enerji üretim yöntemlerine yönlendirmek için girişimler uygulanmaktadır. Elektrik üretimi için alternatif enerji kaynakları arayışı, diğerler enerji kaynaklarının yanı sıra fotovoltaik (PV), rüzgar, hidro, biyokütle ve yakıt hücrelerinin kullanımına (FC'ler) yol açmıştır. Bununla birlikte, yenilenebilir enerjilerin kesintili doğası nedeniyle, enerji üretim fazlalığını yönetmek için enerji depolama sistemlerinin (ESS) yenilenebilir enerji sistemlerine entegre edilmesi gerekmektedir. Bu tezin amacı, bir evin enerji ihtiyacını karşılamak için hidrojen depolamalı fotovoltaik sistem tasarlamak ve analiz etmektir. Tasarım ve analiz çalışmaları için MATLAB yazılımı kullanılacaktır. Hidrojenin yüksek enerji yoğunluğu ve kimyasal bataryalara kıyasla uzun ömürlü olması, sistem performansını olumlu yönde etkileyecektir. Tez çalışması kapsamında, kimyasal batarya ve hidrojen bazlı depolama sistemlerinin performansını karşılaştırarak, sistemin genel verimliliğinin analiz edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Population growth, industrialization and technological innovations cause a continuous increase in global energy demand. Primary energy consumption in Turkey is estimated to reach 205.3 million toe in 2035, up from 147.2 million toe in 2020. This dependence on fossil fuels increases the emission of greenhouse gases (GHG), which are responsible for global warming. To counter the progression of global warming, initiatives are being implemented to steer society towards clean, renewable energy production methods that minimize harmful greenhouse gas (GHG) emissions. The search for alternative energy sources for electricity generation has led to the use of photovoltaic (PV), wind, hydro, biomass and fuel cells (FCs), among other energy sources. However, due to the intermittent nature of renewable energies, energy storage systems (ESS) need to be integrated into renewable energy systems to manage energy production surplus. The aim of this thesis is to design and analyze a photovoltaic system with hydrogen storage to meet the energy needs of a household. MATLAB software will be used for design and analysis. The high energy density of hydrogen and its long lifetime compared to chemical batteries will positively affect the system performance. Within the scope of the thesis study, it is aimed to analyze the overall efficiency of the system by comparing the performance of chemical batteries and hydrogen-based storage systems.